בדיקת תוכנה: עד כמה היא חשובה

ליישום תוכנה לקוי יכולה להיות השפעה עצומה על הכנסותיו של המפתח, אמינותו ומוניטין בטווח הארוך יותר. אז לפני מסירת התוכנה ללקוח, כל חברה צריכה לוודא שהיא פועלת ללא רבב ועונה על כל הדרישות או המפרט של הלקוח. ישנם מקרים רבים בהם פגמים קלים בתוכנה גרמו לאובדן אנושי וכספי כאחד. זו הסיבה; בדיקות תוכנה כבר הופכות לחלק בלתי נפרד ומשמעותי ממחזור החיים של פיתוח תוכנה (SDLC).

עקרונות פיתוח התוכנה הזריזים אינם רואים בפיתוח תוכנה ובדיקת תוכנה כשני תהליכים נפרדים. המתודולוגיה הזריזה שמה דגש על המתכנתים והבוחנים העובדים כצוות יחיד, ופועלים יחד לשיפור איכות התוכנה. כחלק בלתי נפרד מ- SDLC, תהליך בדיקת התוכנה נועד להעריך את השלמות, הנכונות ואיכות התוכנה לפני מסירתה. במקביל, תוצאות הבדיקה מסייעות לעסקים לבדוק אם התוכנה עומדת בכל הדרישות או המפרטים של הלקוח.

מדוע בדיקת תוכנה חשובה לעסקים מודרניים?

מספר מחקרים הראו כי עלות תיקון באגים בתוכנה עולה אם הם לא מזוהים ומתוקנים מוקדם. כאשר הפגמים או הבאגים בתוכנה מתגלים מוקדם, מתכנתים הופכים לקלים יותר לחסל אותם. זו הסיבה; רוב החברות מציגות בימינו בדיקות בשלבים מוקדמים של SDLC. הם גם מפעילים אנשי מקצוע QA עצמאיים להערכת התוכנה בשלבי פיתוח שונים.

כיום חברות IT מפתחות יישומי תוכנה מותאמים אישית וקריטיים למשימה. באג קל ביישום התוכנה הקריטית למשימה עלול לגרום להפסדים כספיים ואנושיים כאחד. לדוגמה, פגם קל בתוכנה המשמשת כלי טיס עלול לגרום להפסדים בלתי הפיכים. זו הסיבה; על חברת ה- IT לבצע מגוון בדיקות לזיהוי וסילוק כל הפגמים, באגים או פגמים ביישום לפני העברתו ללקוח.

לכל משתמש מודרני יש אפשרות לבחור מתוך אלפי יישומי תוכנה זהים. אז כדי שהמשתמשים יהיו מעוניינים ומעורבים, כל ארגון חייב לספק תוכנות באיכות גבוהה. כאשר התוכנה נבדקת באופן יסודי ושוב ושוב, ניתן להעריך את איכותה בצורה יעילה יותר. בהתבסס על תוצאת הבדיקה, החברה יכולה להשיק מוצר באיכות גבוהה שיישאר בשוק בטווח הארוך יותר.

בדיקות תוכנה הופכות חיוניות לעסקים בשל ההבדלים בין סביבות הפיתוח והייצור. בעת פיתוח המוצר, מתכנתים מתמקדים בעיקר בתכונותיו ובפונקציונליות שלו. אך לתכונות ולפונקציונליות תהיה השפעה שונה על משתמשים בודדים. כאשר הערכת האפליקציה בסביבת הבדיקה, הופך להיות יותר קל לאנשי מקצוע QA להעריך את חווית המשתמש במדויק. מכיוון שסביבת הבדיקה וסביבת הייצור זהות, ניתן להעריך את ביצועי התוכנה בצורה מדויקת יותר.

לעתים קרובות הלקוחות דורשים ממפתחים לכלול תכונות חדשות בתוכנה במהלך שלבי פיתוח שונים. בכל פעם שמתווספת תכונה או פונקציונליות חדשה ליישום, יש לבדוק את הקוד ביסודיות. אנשי המקצוע מבצעים בדיקות רגרסיה על מנת להבטיח שתכונות מדור קודם ותכונות חדשות פועלות ללא רבב. הבדיקות עוד יסייעו לעסק להעריך את איכות המוצר המעודכן לפני שהוא עולה לאוויר.

האתרים המודרניים ויישומי האינטרנט חייבים להיות תואמים למספר מערכות הפעלה, התקנים ודפדפני אינטרנט. לכן על הארגונים להעריך את ביצועי יישום האינטרנט במכשירים, פלטפורמות ודפדפנים שונים. הבוחנים הוותיקים משתמשים בכלים מתקדמים להערכת תאימות האתר בפלטפורמות ומכשירים מרובים. תוצאות הבדיקה מסייעות עוד יותר למפתחים לבצע שינויים בקוד כדי לשפר את תאימות ונגישות האתר.

עסקים רבים פורסים עצמאים אנשי מקצוע QA להגן על רצונם הטוב בשוק התחרותי. הפורומים המקוונים והרשתות החברתיות הקלו על משתמשים מודרניים להבליט את הפגמים או הפגמים ביישום תוכנה מסוים. אז הארגון צריך להבטיח שמשתמש הקצה לא יזהה באגים של פגמים. כאשר התוכנה נבדקת ביסודיות, הסיכוי של באגים שזוהו על ידי משתמשים מתבטל. לפיכך, בדיקות תוכנה יסייעו למפתחים להרשים את המשתמשים ולהישאר בעסק לאורך זמן רב יותר.

עם יותר ויותר עסקים המאמצים מתודולוגיות פיתוח זריזות, פיתוח תוכנה ובדיקות הפכו כעת לתהליכים בלתי ניתנים להפרדה. כל עסק צריך להשקיע בבדיקות תוכנה מקיפות כדי להשיג תשואות גבוהות יותר, לשפר את המוניטין שלו ולשמור על לקוחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.