ההתרסקות הגדולה לפניה מאת הארי ס דנט, ג'וניור עם רודני ג'ונסון – סקירת ספר

תקציר התוכן: הארי דנט מבלבל את "המומחים" כבר עשרים שנה על ידי חיזוי מגמות ושווקים כלכליים ופיננסיים בהתבסס בעיקר על נתונים דמוגרפיים ומחזורים כלכליים.

זהו ספרו החמישי בסדרה שניבאה מגמות כלכליות. אם הארי דנט שוב ​​צודק כולם צריכים לקרוא את הספר הזה! התזה של דנט פשוטה יחסית: הוא טוען שמגמות דמוגרפיות מנחות מחזורים כלכליים שהיו צפויים במשך כמה מאות שנים, וכי מחזורים אלה מניעים את הכלכלה ללא קשר להרבה דברים אחרים שקורים.

ספר חמישי זה עוקב אחר דור ה"בייבי בום" הענק הזה – 92 מיליון אנשים בארה"ב שנולדו בין 1946 ל-1964, אשר השפיעו הכי הרבה על הכלכלה והחברה שלנו בחצי המאה האחרונה. הוא מסביר כיצד הדמוגרפי הגדול הזה משנה את הביקוש לסחורות ושירותים כשהם עוברים שלבים שונים מהפיצוץ של בניית בתי הספר בשנות ה-60 כדי לחנך אותם דרך הכלכלה החזקה של שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, כאשר הם היו בשיא הצריכה שלהם. פרק זמן.

ההתרסקות הגדולה צופה כעת שפל כלכלי בין השנים 2008-2018 או יותר עקב הזדקנות הדמוגרפיה הזו והביקוש המופחת שלה לסחורות ושירותים. בשילוב עם מדיניות ממשלתית ופיננסית מוטעית, מחזור זה בנה "בועה" ענקית לנדל"ן ולאשראי במהלך העשור הראשון של המאה ה-21. תקופה זו בין השנים 2001-2007 נתפסה כזמן טוב עם אשראי קל וגישה נוחה לבעלות על הבית.

כל הבועות במשק מתקנות את עצמן. דנט מתאר כיצד התיקון בבועת האשראי והדיור הזו בשילוב עם הירידה המתמדת בהוצאות על ידי הקבוצה הגדולה ביותר של אמריקאים פועלים ליצירת השפל הפיננסי החמור ביותר מאז שנות ה-30. הוא טווה דרך זה את הארכת היתר של האשראי הן לממשלה והן למגזר הפרטי וכיצד לא ניתן לתקן אותו במהירות. זה מוביל בהכרח לכשלים של השווקים הפיננסיים ולדפלציה משמעותית במחירים לעשור הבא. דנט לא מגביל את עצמו לארה"ב. הוא מסביר כיצד בועות דומות ומגמות דמוגרפיות הובילו לדיכאון הכלכלה היפנית ב-20 השנים האחרונות ויובילו לבעיות דומות באירופה ובסין.

דנט מבסס חלק גדול מזה על מחזור של 80 שנה של פריחה ופריצה שהמחקר שלו מראה שחזר על עצמו פעמים רבות במהלך מאות השנים האחרונות. כעת 80 שנה לאחר השפל הגדול אנו שוב ב"חורף" של המחזור הזה שיימשך עשר עד חמש עשרה שנים לפני שאביב חדש יוביל להתאוששות איטית בשנות ה-2020.

קשה להתעלם מהתיאוריה של דנט. בסוף שנות ה-80 הוא חזה את מוות הכלכלה היפנית כאשר רוב הכלכלנים והמומחים היו שוריים כלפי יפן. כך גם בשנות ה-90, כאשר רבים צפו זמנים קשים לכלכלה האמריקאית, דנט חזה את הפריחה של שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. הספר עוקב אחר כישלונה של הממשלה לתקן את המעגל הזה כי היא פשוט לא יכולה לעשות זאת. הוא בוחן את החוב הפרטי והממשלתי העצום שיש לשלם או לרשום כדי להחזיר את הכלכלה. תחזיות המאקרו שלו היו במקום עד כה, מה שהופך את זה למטופש להתעלם ממה שהוא אומר עכשיו. אם הוא טועה זו תהיה הפעם הראשונה בשלושת העשורים של תחזיותיו ואם הוא צודק אנו עומדים בפני תקופות קשות.

בסוף הספר דנט נותן עצות כיצד נוכל להשתמש במידע זה כדי להגן על נכסים, להשקיע בחוכמה בעולם ה"חדש" הזה. הוא מלמד איך לשכוח את הדרך לעשות דברים שלמדנו בחצי המאה האחרונה וללמוד איך להסתגל לכלכלה חדשה.

מה שבטוח לדנט יש את המבקרים שלו. חיפוש קצר בגוגל של שמו וספרי מראה מספר מאמרים ביקורתיים ביותר הטוענים שדנט מניח יותר מדי, שהניתוח שלו, למרות שהוא מרשים מבחינה טכנית, מתעלם מגורמים אחרים שישפיעו על הכלכלה מעבר לתחזיות הדמוגרפיות שלו, וחלקם שמציעים ניתוח גלי אליוט מורכב המציע ש דנט טועה.

יחד עם זאת יש לו כמה תומכים מרשימים. דיוויד באך, ג'ון תומס, קים וצ'רלס גיטלר, ועוד רשימה ארוכה של אחרים תומכים בספרו. אני לא יכול לומר בוודאות אם דנט צודק או שהמבקרים צודקים – אבל אם הוא צודק, הוא לוקח בחשבון. שוב, בעוד שחלק מהפרטים של התחזיות שלו אולי לא תמיד התממשו בצורה מושלמת, אי אפשר להתעלם או לבטל את הדיוק הכללי של התחזיות שלו עד היום.

שימושיות: יש לציין שכל תחזיות לגבי מגמות והתנהגויות כלכליות עתידיות טומנות בחובן סיכונים. עם זאת, אם התחזיות של דנט בספר זה מדויקות כמו ניתוח העבר שלו, זה יהיה שימושי מאוד לכל מי שחוסך לפנסיה, משקיע, מנהל עסק או בוחר קריירה.

קריאה/איכות כתיבה: דנט כותב ברור וטוב. הספר מלא בניתוח כלכלי ודמוגרפי מורכב למדי. זה ספר לא קל לקריאה אבל שווה את המאמץ להבין.

הערות על המחבר: הארי דנט הוא מחבר וראש רשת היועצים הפיננסיים של HS Dent. הוא מפרסם ניוזלטר פיננסי רגיל. הוא מחבר הספרים "הבום הגדול קדימה", "המשקיע השואג של שנות ה-2000", "בום הבועה הגדול הבא" והשפל הגדול שלפניו.

שלושה רעיונות נהדרים שתוכלו להשתמש בהם:

1. הכלכלה מונעת בעיקר ממגמות דמוגרפיות אשר בתורן מניעות מחזוריות כלכלית. לפעילויות חיצוניות כולל מלחמות, אסונות טבע ופעולות ממשלתיות יש השפעה מינימלית על מגמות אלו. הבנת המחזוריות והמגמות הללו היא קריטית כדי לתכנן את העתיד ולהגן על השקעות.

2. בחלקו המאוחר של העשור הראשון של המאה הזו נכנסנו לשלב חורף של מחזור דמוגרפי וכלכלי גדול מאוד של 80 שנה. שום דבר שהממשלה תעשה לא ישנה את זה. מחזור החורף הזה יוביל לארגון מחדש של חובות גדולים, תיקוני שוק ודפלציה. התקופה שבין 2008-2018 תיראה כמו 1930-1940.

3. הבנת המגמה הזו והשלכותיה הבלתי נמנעות חיונית להשקעה נבונה בעשור הקרוב כדי להגן על הנכסים השוטפים ולנצל את כלכלת החורף.

מידע על פרסום: The Great Crash Ahead מאת Harry S. Dent, Jr. עם Rodney Johnson Copyright 2011 מאת HS Dent Publishing פורסם על ידי Free Press, חטיבה של סיימון ושוסטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.