היסטוריה ורכיבים של מחשב מיינפריים מודרני

מחשבי מיינפריים הינם מכריעים עבור חלק מהתאגידים הגדולים בעולם. לכל מיינפריים יש יותר ממעבד מודרני אחד, זיכרון RAM החל מכמה מגה-בתים ועד מספר גיגה-בייט, שטח דיסק ואחסון אחר מעבר לכל דבר במחשב מיקרו. מיינפריים יכול לשלוט במספר משימות ולשרת אלפי משתמשים בכל שנייה ללא השבתה.

ההבדל העיקרי בין מסגרות ראשיות למערכות מחשוב אחרות הוא רמת העיבוד המתבצעת. מסגרות ראשיות שונות גם מבחינת רוחב פס הנתונים, ארגון, אמינות ושליטה. ארגונים גדולים-חברות בנקאות, בריאות, ביטוח וטלקום וכו '-משתמשים במסגרות ראשיות לעיבוד נתונים מסחריים קריטיים.

במאמר זה אנו דנים באבולוציה של מחשבי המיינפריים ומרכיביהם.

היסטוריה של מחשבי מיינפריים

יבמ פיתחה חלק מכריע במחשוב המיינפריים, מחשבון מבוקר רצפים אוטומטי (ASCC) לפעולות חשבון, בשנת 1944. מסוף שנות החמישים ועד שנות השבעים יצרו מספר חברות מסגרות ראשיות: IBM, Burroughs, RCA, NCR, General Electric ו- Sperry רנד, למשל. מאז, מערכת/390 של IBM היא סוג המיינפריים היחיד בשימוש. זה התפתח מה- System/360 של IBM בשנת 1960.

מיינפריים מוקדם תפס שטח עצום. טכנולוגיות חדשות הפחיתו באופן דרסטי את גודל החומרה ואת העלות שלה. מיינפריים מהדור הנוכחי יכול להתאים לארון קטן.

רכיבים של מחשב מיינפריים מודרני

בדומה למחשב, גם למיינפריים מרכיבים רבים לעיבוד נתונים: מערכת הפעלה, לוח אם או לוח ראשי, מעבד, בקרים, התקני אחסון וערוצים.

• לוח אם: לוח האם של מחשב מיינפריים מורכב ממעגל מודפס המאפשר מעבד, זיכרון RAM ורכיבי חומרה אחרים לתפקד יחד באמצעות מושג שנקרא "ארכיטקטורת אוטובוסים". ללוח האם יש חריצי התקנים לכרטיסי קלט וממשקי כבלים להתקנים חיצוניים שונים. כאשר לוחות אם למחשב משתמש באוטובוסים של 32 או 64 סיביות, מסגרות ראשיות משתמשות באוטובוסים של 128 סיביות. הוראות כלליות בנוגע לארכיטקטורה הפנימית מסייעות ללוח האם להתחבר למכשירים האחרים ולאחזר נתונים באמצעות חישוב בינארי.

• מעבד: מעבד פועל כנקודת העיבוד המרכזית בארכיטקטורת המיינפריים וכולל יחידת לוגיקה אריתמטית (ALU) לביצוע חישובים אריתמטיים. הוא פועל גם כבקר בארכיטקטורת האוטובוסים ומטפל בבקשות תנועה ונתונים. כוח העיבוד של מסגרות ראשיות גבוה בהרבה בהשוואה למחשבים אישיים, כך שהם יכולים להתמודד עם כמויות עצומות של נתונים.

• התקני אחסון: התקני אחסון מיועדים להזנה, אחזור, אחסון והקלטת נתונים. רבים הם מכשירים חיצוניים, כגון כוננים קשיחים, כונני טייפ וקוראי כרטיסי ניקוב, כולם מחוברים למסופי המיינפריים ונשלטים על ידי המעבד. היכולת שלהם לאחסון נתונים יכולה להיות פי מאה ואפילו אלפי פעמים של מחשב אישי.

• בקרי תקשורת: בקרי תקשורת מאפשרים למחשבים מרוחקים לגשת למסגרת המרכזית. בעזרת רשתות, LAN או WAN, בקרי תקשורת יוצרים חיבורים עם מכשירים שונים, מבצעים העברת נתונים על ערוצי תקשורת ומעקבים אחר משתמשים במסופים.

• ערוצים: "הערוצים" הם הכבלים המשמשים לחיבור המעבד והאחסון הראשי לחלקים אחרים של המערכת ולוודא שהנתונים מועברים באופן שיטתי מבלי לאבד את שלמותם.

למסגרות ראשיות מודרניות יש תכונות מתקדמות כגון יכולות ניהול שירות מורחבות, מתקני אינטגרציה חוצה פלטפורמות וכו 'ולכן מתאימות לפעולות קריטיות של מרכז הנתונים. עלות תחזוקת המסגרות המרכזיות המודרניות נמוכה בהרבה בהשוואה לדגמים ישנים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.