הסבר על תכנות מחשב

תכנות מחשב הוא תהליך של עיצוב וכתיבת תוכנות מחשב. זה די פשוט, לא?

באופן הבסיסי ביותר, אתה יכול לחשוב על תכנות כמתן הוראות למחשב לעשות משהו שאתה רוצה שהוא יעשה – מה שעשוי להישמע דומה מאוד לאופן שבו אתה מפעיל את המחשב השולחני שלך. באופן פשטני, ההבדל היחיד בין מה שאתה עושה כעת כמשתמש במחשב לבין מה שאתה עשוי לעשות כמתכנת מחשבים הוא שההוראות נשמרות איפשהו כך שניתן יהיה להשתמש בהן שוב ושוב. למען האמת, אם השתמשת בפקודות מאקרו בתוכנה כמו מעבד תמלילים או גיליון אלקטרוני (או אינספור יישומים אחרים המותאמים למאקרו) עשית תכנות מחשב מסוג זה.

תוכניות יכולות להיות פשוטות כמו קבוצה של הוראות המאוחסנות בקובץ טקסט לביצוע משימה ארצית כלשהי, כמו ביצוע גיבויים של כל קבצי המחשב בתיקייה, או מורכבות כמו משהו כמו מעבד תמלילים, או מערכת ההפעלה של המחשב שלך. שימושים שיכולים לדרוש מיליוני שורות קוד. אנחנו צריכים להבין שמחשבים, שהם בדרך כלל רק חתיכות מתכת, פלסטיק, סיליקון וחומרים אחרים הדבוקים זה לזה בצורה שמאפשרת להם לעשות כמה דברים מדהימים שנראים כמו חשיבה, לא באמת יכולים לחשוב בכלל. אבל מה שהם יכולים לעשות טוב מאוד זה לעקוב אחר ההוראות. אז מהן ההוראות האלה בכלל? ברמה שמחשב מבין, אלה צריכים להיות מאוד מדויקים, מאוד מפורטים ומאוד שלמים צעד אחר צעד, והם חייבים להיות בצורה שהמעבד ושאר חלקי המחשב יכולים להבין – וזה כפולים חשמליים קטנים שבני אדם אינם מסוגלים לפלוט (לפחות לא בשלב זה).

במובן מסוים, אתה יכול לחשוב על תוכנת מחשב כמו מתכון: סט של הוראות שניתן לעקוב אחריהם כדי להפיק תוצאה. במקרה של מתכון, ההוראות משמשות אדם ולכן יכולות להיות מעט תיאוריות, תוך השארת חלק מהפרטים. למשל, אם הוראת מתכון היא "לשפוך את התערובת לבלנדר ולהקציף עד להקצפה", הנחה היא שהאדם יודע מה זה בלנדר, ואיפה הוא נמצא, ואיך להגדיר אותו ואיך להשתמש בו. זה – וגם מה אומר לשפוך, ומה אומר קצף וכו'. השף האנושי צפוי להשלים את החסר. מחשב לא יכול לעשות את זה – אין לו מושג מה המשמעות של משהו, חוץ מכמה הוראות פשוטות מאוד. אז הדרך בה אנו עושים זאת היא לתת לאדם דרך לכתוב הוראות שניתן לתרגם לאחר מכן למשהו שהמחשב יכול להבין. "הדרך לכתיבת הוראות" נקראת שפת תכנות.

מה ששפת תכנות מאפשרת לנו לעשות זה לכתוב הוראות למחשב בצורה פחות או יותר קריאה אנושית שאותה אפשר לתרגם למשהו שהמחשב יכול לעבוד איתו. ההוראות הניתנות לקריאה אנושיים נקראות בדרך כלל (ניחשתם נכון) – קוד! כל שורה של קוד קריא אנושי מתורגמת לאלפי הוראות מחשב מפורטות. תוכנית מיוחדת (או סט של תוכנות) משמשת לתרגום זה – לכל שפת מחשב יש מתרגמים משלה, הנקראים מהדרים או מתורגמנים. לאחר ביצוע התרגום התוצאה מאוחסנת בצורה כלשהי כמו קובץ או סט קבצים (או בזיכרון המחשב במקרים מסוימים), ובכל פעם שהתוכנה מופעלת, המחשב יפעל לפי ההוראות ו(בתקווה) את התוכנה יעשה כל מה שהוא אמור לעשות.

למרות שלעתים קרובות מדמיינים שאתה צריך להיות גאון כדי להיות מסוגל לכתוב תוכנה שימושית, כמעט כל מי שמתמצא במחשבים ויש לו עניין להיות משתמש חזק יכול ללמוד לתכנת. רוב התוכנות נכתבות על ידי אנשים ממוצעים עם ידע וכישורים מיוחדים. שליטה בתכנות מחשבים יכולה להיות עיסוק לכל החיים, אבל איסוף מספיק ידע ומיומנות כדי להיות מסוגל לעשות דברים מועילים לא רחוק מהישג יד לכל מי שיודע להשתמש במחשב ומוכן להקדיש מעט זמן… או אולי הרבה זמן, אבל עדיין – זה לא מחוץ להישג יד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.