השפעות טלוויזיה ומחשב על למידה ואינטליגנציה רגשית

כיועץ ומאמן חיים תמיד נקטתי בעמדה חזקה מול שיש להם טלוויזיה או מחשב בכל חדר ילדים או נערים, נקודה. כן, השתמשנו בחוק הזה בבית שלנו. היו לנו התנגדויות לפעמים וזה בסדר. זה לא שינה את הפעולות שלנו.

הרציונל שלי הוא כפול. ראשית, אני רואה את הבידוד החברתי, ירידה בכישורים החברתיים/רגשיים, ירידה באינטראקציה של עמיתים ומגבירה את חוסר הכבוד לסמכות של ילדים ובני נוער שיש להם אלקטרוניקה בחדר השינה שלהם.

שימוש באלקטרוניקה ויזואלית בחדרי השינה של ילדים מקטין את משך הזמן שמשפחות מבלות יחד, מגביר את הסיכון לחשיפה מוקדמת לפורנוגרפיה וילדים שמתנהגים מינית, מקטין את מספר הארוחות המשפחתיות ומקטין את משך הזמן החברתי עם צעירים אחרים. ההשפעה השלילית של זה ניכרת גם בבית הספר. לילדים אלה יש טווח קשב קצר יותר, לעתים קרובות יותר רוצים לקבל את שלהם, הם בעלי כישורים חברתיים נמוכים מהממוצע ולעתים קרובות הם מרגישים מבודדים חברתית.

הסיבה השנייה, היא לדעת דבר או שניים על התפתחות המוח, ידעתי ששימוש בטלוויזיה ובמחשב אינו מסתייע בהתפתחות המוח הרגילה ובגירוי המוח הדרוש כדי להפוך את הצעירים שלנו לבריאים ומאושרים. עכשיו יש לנו הרבה מחקרים שיגבו את זה.

הבה נבחן את סיכום המחקר מאת ג'וזף צ'ילטון פירס, שהוא מלומד, מדען ומורה. הוא קובע: "ראשית, אם אתה רוצה ילדים אינטליגנטיים, מצליחים ובריאים הם חייבים לחוות חוויות רגשיות חיוביות. זה מתחיל בבית דרך אהבה ללא תנאי, מגע אוהב מתאים וסביבה בטוחה ומאובטחת. אחר כך היא נמשכת לתוך סביבות הלמידה שלנו. אם אתה רוצה למידה אמיתית, למידה הכרוכה באונות הפרונטליות הגבוהות יותר … המוח היצירתי האינטלקטואלי … הסביבה הרגשית חייבת להיות חיובית ותומכת. הסימן הראשון לחרדה שהמוח מעביר את תפקודיו מהאונות הגבוהות והפרופרונטליות לישנות הגנות של המוח הזוחל ". במילים פשוטות: כדי להביא ילד לתפקוד גבוה יותר עלינו לטפח ראש ולב. הלב והמוח מתקשרים זה עם זה בסימפוניה מורכבת של תאי גנגליה, רשתות עצביות ונוירוטרנסמיטורים.

פירס מדבר על ההשפעות המזיקות של טלוויזיה ומחשבים על המוח הגדל ללא קשר של תוכן. "הטלוויזיה ממש מונעת צמיחה עצבית במוחם המתפתח של ילדים. כאשר ילדים צעירים צופים יותר מדי, היא מדכאת את יכולתם של המוח שלהם לפתח דמיון". זה קשור לאופן שבו המוח מגיב לאור זוהר. מוח ילדים "נסגר" (עצור את תהליך החשיבה).

תעשיית הטלוויזיה התנגדה לכך על ידי הכנסת "אפקטים מבהילים" לתכנות לילדים. זה מעורר את המוח לחשוב שאולי יש מצב חירום ומתריע למוח להקדיש תשומת לב מיוחדת. זאת באמצעות שינויים דרמטיים בעוצמת האור, הצליל וזוויות המצלמה הנעות במהירות. לדברי פירס "כל 10 שנים תעשיית הטלוויזיה מגבירה את היתרון על ידי כך שההבהלות גדולות יותר, יש כיום 16 פיסות אלימות בממוצע כל חצי שעה בקריקטורות של ילדים. ברגע שהלב מקבל אינדיקציה כלשהי לשליליות או לסכנה שהוא נושר מהמצב ההרמוני הרגיל שלו למצב לא קוהרנטי, המניע את שחרורו של ההורמון היחיד החזק ביותר בגוף האדם, המכונה קורטיזול. קורטיזול מעיר את המוח באופן מיידי וגורם לו לייצר טריליוני קישורים עצביים כדי להכין את האדם להתמודד עם מקרה החירום ".

למסכי מחשב יש השפעה דומה בשל האור הזוהר. תלמידים שהוקצו לחוקרים היו לשלוש קבוצות שבהן אותו מידע הוצג ברמת קריאה בכיתה ד 'ב -3 מדיומים שונים. בקבוצה א 'היה פיסת נייר רגילה; לקבוצה ב 'הוצג סרט עם הדף; קבוצה C צפתה בצג מחשב. לאחר מכן נבדקו התלמידים לשמירה על המידע.

קבוצת א 'שמרה בממוצע 85% לאחר צפייה בעיתון; קבוצת B הייתה בממוצע 25% – 30% שימור לאחר צפייה במסך סרט; קבוצת C ממוצעת של 3% – 5% שימור לאחר צפייה במסך מחשב. "מחשבים וטלוויזיה משנים את המוח של ילדינו. עלינו לעודד את ילדינו לפתח את היכולת לחשוב קודם ולאחר מכן לתת להם מחשב. פירס אתרי המחקר ההתפתחותי של פיאז'ה" שתים עשרה השנים הראשונות לחיינו מוקדשות בהקמת מבני הידע. המאפשרים לצעירים לתפוס סוגי מידע מופשטים, מטאפוריים וסמליים … הסכנה היא שהמחשב והטלוויזיה יפריעו להתפתחות זו ".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.