טיפים לשחזור נתונים עבור Windows

טיפים לשחזור נתונים ב- Windows

מאז תחילת המאה ה -21, מחשבים הגיעו לשחק חלק בלתי נפרד בחיי היום יום של האדם הממוצע. בין אם מדובר בסופר המנצל מעבדי תמלילים רבי עוצמה, צלמים שמשתמשים בפוטושופ כדי להביא את עבודתם לחיים כמו שמעולם לא, או מתכנתים שעובדים על תוכנות מבטיחות וחדשניות, למחשבים יש הרבה מה להציע לאנשים מכל תחומי החיים. אף על פי שמחשבים ממלאים תפקיד בלתי נפרד בחברה המודרנית, הם גם אינם מובנים מאוד על ידי ההמונים, מה שמוביל לתאונות רבות אותן אפשר היה להימנע; אחד המצבים המפחידים ביותר הוא מחיקת קובץ שלקח לו שעות להרכיב, או שכחה לשמור מסמך לפני כיבוי המחשב. עם זאת, בשל אופן תכנון מערכות ההפעלה (במיוחד Windows), ישנן מערכות להבטיח שניתן לשחזר כמעט כל נתונים שאבדו, על ידי ביצוע מספר שלבים:

שחזור קובץ שנמחק

אחד הכלים השימושיים ביותר המשולבים בכל מערכת הפעלה של Windows מכונה "גיבוי Windows", והוא יכול לחולל ניסים עבור כל מי שאיבד או מחק קובץ חשוב. על ידי הגדרת גיבוי Windows, המחשב ישמור גרסאות קודמות של קבצים בכונן הקשיח, אך ישמור אותן כך שלא יראו אותן. כאשר קובץ חשוב נמחק או אבוד, פשוט מעבר לאפשרות "גיבוי ושחזור" שנמצא בלוח הבקרה (שאפשר להגיע אליו באמצעות תפריט התחל) תוביל לאפשרות שאומרת "שחזר את הקבצים שלי". פעולה זו תגדיר את המשתמש באמצעות אשף, אשר יוכל לבצע אותם בשלבים של שחזור קובץ שאבד או נמחק.

ניתן לבצע את התהליך גם בשיטת "שחזור גרסאות קודמות", הכוללת מציאת התיקייה שבה הכיל קובץ שנמחק, לחיצה ימנית עליו ושימוש באפשרות "שחזור גרסאות קודמות" הנראית שם. גם שיטה זו וגם השיטה לעיל יעבדו ב- Windows XP דרך Windows 10, כלומר קיימות בכל פלטפורמת Windows מודרנית.

מסמך Word משוחזר ולא נשמר

אולי אחד התסכולים הגדולים ביותר בעבודה עם מחשבים הוא אובדן מסמכים שלא נשמרו. בין אם החשמל נכבה במהלך הפעלת עבודה ובין אם המחשב כבוי לפני שמירת הקובץ, רוב משתמשי Windows ו- Microsoft Word איבדו מסמכים עקב כך שהם לא נשמרו. למרבה המזל, ישנן מספר שיטות לשחזור מסמכים שלא נשמרו; אחת השיטות הקלות ביותר לעשות זאת היא באמצעות תכונת השחזור האוטומטי של וורד (זה משתנה בהתאם לגרסת Word שבה נעשה שימוש, אולם הוראות אלה יהיו עבור Word 2013). כדי להשתמש בתכונה 'שחזור אוטומטי', פשוט פתח את Word, עבור לתפריט "קובץ", לחץ על האפשרות "פתח" ולאחר מכן בחר "מסמכים אחרונים". בסוף רשימת המסמכים האחרונים, תהיה אפשרות שאומרת "שחזר מסמכים שלא נשמרו". כאן, יש למצוא כל מסמכי Word האחרונים; לחץ פעמיים על המסמך הדרוש כדי לפתוח אותו ושמור אותו באופן מיידי כדי למנוע מבעיה זו להתרחש שוב.

בעוד שניתן לשחזר מסמכים רבים, רבים אחרים אינם יכולים; המתנה של פרק זמן לאחר אובדן מסמך שלא נשמר תקשה על השחזור, ושימוש בגרסאות ישנות יותר של Word עלול לשבש גם את התהליך. למי שמתקשה לזכור לשמור מסמכים, שקול את Microsoft Office Online, תוכנית המבוססת על דפדפן אשר שומרת אוטומטית מסמכים בזמן שהם עובדים עליהם, על מנת למנוע טעויות טראגיות.

אובדן או מחיקה ומסמך חשוב עשוי להיראות מפחיד בהתחלה, אך ישנן מספר דרכים לשחזר נתונים שאבדו במהירות ובקלות. ניתן להפחית את הסיכון לאבד מסמכים על ידי ארגון נכון לפי נושאים או סוג קובץ, מכיוון שזה יכול להקל עליהם הרבה יותר לעקוב אחריהם, במקום אם הם פרושים בין תיקיות רבות ושונות. עם זאת, טעויות אכן קורות ו- Windows מודע היטב לכמה קל זה יכול להיות למחוק נתונים חשובים, ומשאיר לנו כלים שימושיים שניתן להשתמש בהם לשחזור נתונים שאחרת אבדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.