טכנולוגיית מחשב נייד

טכנולוגיה ניידת

טכנולוגיה ניידת היא הטכנולוגיה המשמשת בתקשורת סלולרית. טכנולוגיית חלוקת הקוד הנייד (CDMA) התפתחה במהירות במהלך השנים האחרונות. מאז תחילת המילניום הזה, מכשיר סלולרי סטנדרטי התקדם מסתם ביפר דו-כיווני פשוט לטלפון נייד, מכשיר ניווט GPS, דפדפן אינטרנט קבוע ולקוח מסרים מיידיים, וקונסולת משחקים כף יד. מומחים רבים טוענים שהעתיד של טכנולוגיית המחשבים הוא במחשוב נייד עם רשת אלחוטית. מחשוב נייד באמצעות מחשבי טאבלט הופך לפופולרי יותר. טאבלטים זמינים כעת ברשתות 3G כמו גם 4G.

רשת 4G

אחד המאפיינים המשמעותיים ביותר של רשתות סלולריות 4G הוא הדומיננטיות של שידורי מנות במהירות גבוהה או פרץ תעבורה בתוך ערוצים. אותם קודים המשמשים עבור רשתות 2G/3G מיושמים על רשתות 4G ניידות או אלחוטיות. מחקרים אחרונים הצביעו על כך שארכיטקטורת רשת רב-שכבתית מסורתית המבוססת על מודל Open System Interconnection (OSI) עשויה שלא להתאים לרשת סלולרית 4G, לפיה עסקאות של מנות קצרות יהיו החלק החיוני בתעבורה בתוך הערוצים. מכיוון שהמנות מניידים שונים נושאות פיזיוגנומיות ערוץ שונות לחלוטין, המקלט צריך לבצע את כל האלגוריתמים הנדרשים, כגון הערכת ערוצים, אינטראקציות עם כל השכבות העליונות וכן הלאה, בתוך פרק זמן מוגבל.

רשתות 5G

חמש שנים מהיום (כלומר בשנת 2020), האנושות תהיה מוקפת ברשתות אלחוטיות מהירות וחזקות יותר. כיום, הרשתות המניעות את הסמארטפונים והמכשירים המחוברים מבוססי האינטרנט שלנו מבוססות בעיקר על טכנולוגיות 3G ו-4G. עם זאת, טכנולוגיית דור חמישי בעלת ביצועים גבוהים יותר, המכונה 5G, מגיעה, והיא מבטיחה לקחת אותנו לגבהים גדולים יותר.

5G נחשב למפתח בכל הקשור ל"האינטרנט של הדברים" (IoT), השם שניתן לרעיון להקיף כמעט כל דבר והכל לתוך האינטרנט. מיליארדי חיישנים יובנו במכוניות, מכשירי חשמל, צגי בריאות, מערכות אבטחה, מנעולי דלתות וחפצים לבישים. גרטנר, חברת אנליסטים צופה כי כמות המכשירים ברשת תעלה מכ-5 מיליארד ב-2015 ל-25 מיליארד ב-2020.

לדברי Femi Adeyemi, אדריכלית סלולר מובילה בפוג'יטסו. יהיו לנו תגים שיודיעו לנו על מקום הימצאו של ילדינו וכאשר הם יחזרו הביתה ומכוניות ינוהלו באופן אוטונומי לאורך הכבישים המהירים.

בנוסף, רשתות 5G יהיו מהירות בערך פי 20 מרשתות 4G. המהירות הזו פותחת יכולות חדשות מרתקות. מכוניות בנהיגה עצמית יכולות לקבל החלטות קריטיות בזמן. צ'אטים בווידאו ייצרו אשליה של תחושה כאילו כולם נמצאים באותו חדר. וערים יוכלו לנטר עומסי תנועה, דרישות חניה ורמות זיהום – ובתגובה להזין את הנתונים הללו לרכב החכם שלך בזמן אמת או לכל מכשיר חכם המשמש למטרות ניטור.

מבחינת מהירות הנתונים, לפי איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU), הם החליטו שרשת תואמת 5G תצטרך להציע מהירויות נתונים של עד 20Gbps (Gigabits לשנייה) מהן מהיר פי 20 ממפרט 1Gbps עבור 4G רשתות. עם רשתות 5G, זה יפתח גישה לרזולוציית תוכן וידאו 4K גבוהה יותר, כמו גם לטכנולוגיה הולוגרפית דרך רשתות סלולריות. משחקי החורף האולימפיים של PyeongChang 2018 יעניקו הדגמה של טכנולוגיית 5G בפעולה.

מערכות הפעלה

סוגים שונים של מערכות הפעלה ניידות (OS) זמינות עבור סמארטפונים שכללו אנדרואיד, IOS, Blackberry OS, WebOS, Symbian, Bada ו-Windows mobile. בין הפופולריים ביותר הם אנדרואיד ואפל אייפון. מערכת ההפעלה לנייד אנדרואיד (OS) פותחה על ידי גוגל והיא מערכת ההפעלה הניידת הראשונה בקוד פתוח לחלוטין, כלומר היא חינמית לכל רשת סלולרית.

מאז 2008 מערכות הפעלה הניתנות להתאמה אישית מאפשרות למשתמש להוריד אפליקציות או אפליקציות כגון משחקים, GPS, Utilities, כמו גם כלים נוספים. כל משתמש יכול ליצור ולפרסם אפליקציות משלו, למשל בחנות האפליקציות של אפל. Palm Pre שמשתמש ב-WebOS שיש לו פונקציונליות דרך האינטרנט ויכול לתמוך בשפות תכנות ממוקדות באינטרנט כגון Cascading Style Sheets (CSS), HTML וכן JavaScript. The Research in Motion (RIM) Blackberry הוא סמארטפון עם נגן מולטימדיה והתקנת תוכנה של צד שלישי.

עתיד הסמארטפונים

הדור הבא של הסמארטפונים הולך להיות מודע להקשר, מה שינצל את היתרון של הזמינות הגוברת של חיישנים פיזיים משובצים כמו גם יכולות חילופי נתונים. אחד המאפיינים המרכזיים החלים על כך הוא שהסמארטפונים יתחילו לעקוב אחר נתונים אישיים, אך יסתגלו כדי לצפות את המידע הדרוש על סמך כוונות אישיות. יהיו אפליקציות חדשות לגמרי עם הטלפונים החדשים, ואחת מהן תהיה מכשיר ה-X-Ray שחושף מידע על כל מיקום שאליו מכוון הטלפון. דבר אחד שחברות עושות הוא פיתוח תוכנה שתנצל נתונים מדויקים יותר של חישת מיקום. איך זה תואר זה שהם רוצים להפוך את הטלפון לעכבר וירטואלי שמסוגל ללחוץ על העולם האמיתי. לדוגמה, אם תכוון את מצלמת הטלפון בזמן שהפיד החי פתוח, הוא יציג טקסט עם הבניין וישמור את מיקום הבניין לשימוש עתידי.

יחד עם עתיד הסמארטפונים יבוא עתידו של מכשיר נוסף שייקרא "אומיניטאץ'". מכשיר זה יאפשר צפייה ושימוש ביישומים על הזרוע, היד, השולחן, הקיר או כל משטח יומיומי אחר. המכשיר ישתמש בממשק חיישן מגע שיאפשר למשתמש לגשת למשתמש לגשת לכל הפונקציות באמצעות שימוש במגע אצבע. זה פותח באוניברסיטת קרנגי מלון. מכשיר זה משתמש במקרן ובמצלמה שמולבשים על כתפו של האדם, ללא פקדים מלבד האצבעות של האדם.

סיכום

במהלך העשור האחרון, הסמארטפונים כבשו את העולם בסערה ולאחרונה, גם הטאבלטים עשו את כניסתם לזירה. למכשירים הניידים הללו יש כעת השפעה משמעותית על חיי היומיום שלנו ולמעשה מגדירים מחדש את הדרך בה אנו ניגשים למידע וכן מתקשרים עם אחרים. זה נובע לא רק מהחומרה אלא גם מהתוכנה המיוחדת שמכשירים אלה פועלים על, ובעיקר, מערכות ההפעלה שלהם. בדיוק כמו שמחשב יכול להריץ מערכות הפעלה שונות (כמו Windows, Linux, BSD וכו') או גרסאות שונות של מערכת הפעלה דומות (כגון Windows XP, Windows Vista, Windows 7/8 ועכשיו Windows 10), רוב הסמארטפונים והטאבלטים יכולים כעת גם להריץ גרסאות שונות של מערכות הפעלה עבורן הם יוצרו, ובמקרים מיוחדים, ייתכן שהם אפילו יוכלו להריץ מערכות הפעלה שלא נועדו עבורן. העתיד של הטכנולוגיה הניידת בוודאי נראה מזהיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.