כיצד אנשים נהגו לפירט תוכנת רטרו

ייסלח לך על המחשבה שאני מלמד אותך כיצד ליצור עותקים בלתי חוקיים של פיראטים של התוכנה שלך לאחר קריאת הכותרת למעלה. היה סמוך ובטוח שלא אלך על הקרש כיוון שמאמר זה נועד למטרות מידע בלבד. כמתכנת אני מבין כיצד פיראטיות תוכנה יכולה לפגוע בחברות ולכן אני לא ממליץ עליה. יש הרבה תוכנות טובות שניתן להוריד בחינם, במיוחד אם אינך צריך את כל התכונות המהודרות של תוכנות יקרות. מאמר זה מסביר כיצד אנשים נהגו לפירט תוכנות ממחשבי רטרו כגון ספקטרום ו- Atari ST.

ספקטרום וקומודור 64

תוכנת Spectrum ו- C64 הגיעה על קלטות קלטת שהוכנסו למקליט נתונים (או להקלטות) וניתן לטעון אותן בזיכרון על ידי הקלדת פקודה כגון טעינה "". מחשבים אלה הסתמכו על סדרה של אותות קול שמעולם לא היו נעימים להאזנה מכיוון שהם היו קולות צרחה איומים. לעתים קרובות תצטרך לחכות עד עשר דקות (למשחק ספקטרום 128k במיוחד) כדי לטעון אותו כשהוא עלול להתרסק, כלומר עליך להתאים מחדש את עוצמת הקול ולהתחיל מחדש. במקרה של הקלטה נמוכה, בדרך כלל יש לקלטת המשחק עותק נפרד בצד השני.
רוב האנשים יכלו להעתיק את המשחקים האלה באמצעות מערכת Hi-Fi עם חבילות קלטות כפולות. על ידי הכנסת קלטת המשחק המקורית בחפיסה הראשונה ולחיצה על "הפעל", והוספת קלטת ריקה בחפיסה השנייה ולחיצה על "הפעל והקלט" תוכל לקבל עותק מושלם. אתה יכול לקנות קלטות לשמירת נתונים כגון C15 המאפשר לך להקליט עד חמש עשרה דקות. חלק מהאנשים ישתמשו ב- C90 שיאפשר להם לאחסן משחקים רבים בבת אחת.

אם לא הייתה לך גישה לחפיסות קלטות כפולות, תוכל להשתמש בתוכנה. בספקטרום אתה יכול להשתמש במשהו כמו "007Spy" שיאפשר לך לטעון את כל המשחק לזיכרון ולאחר מכן לגבות על קלטת ריקה. לחלק מהמשחקים היו דרכי טעינה שונות כגון מעמיסים (או קליקים), שיטה בה משתמשים הרבה משחקים של תוכנת אושן. זה הוביל לשחרור תוכנות אחרות המסוגלות להתמודד עם מעמיסים אלה. משחק הספקטרום הממוצע יכלול פיסת קוד קצרה (הכותרת), מסך טעינה והקוד הראשי. זהו המטעין הסטנדרטי, קל להעתיק.

כאשר שוחרר ה- Spectrum 128k +3 הוא הגיע עם כונן תקליטונים מובנה. מכיוון שיצאו רק כל כך הרבה משחקים בדיסקי +3, שיטות שימשו להעבירם מהקלטת לדיסק. המטעין הסטנדרטי היה קל. כל שעליך לעשות היה להקליד מיזוג "" כדי להיכנס לקוד העורך ולשמור אותו בדיסק +3 (שמור "a: program-name"). לאחר מכן היית טוען את מסך הטעינה גבוה יותר בזיכרון (טען קוד "שם מסך" 30000) ושמור אותו בדיסק +3. לבסוף היית עושה את אותו הדבר עם הקוד הראשי ומוסיף את פקודות הטעינה לקוד הכותרת הראשית.

עבור המעמיסים המסובכים יותר חבילה של תוכניות בשם "007 Trans-Master" שימשה להמרת הקבצים לפורמט הסטנדרטי, כך שניתן יהיה לשמור אותם ב- +3 דיסקים.

ATARI ST ו- AMIGA

הדבר הגדול במחשבי Atari ST ואמיגה היה שאתה יכול להניח ידיים על מאות תוכנות חינמיות ללא צורך בפיראטיות של תוכנות מסחריות. היו הרבה PDLs (Public Domain Libraries) שהיו מפיצים תוכנות חינם במחיר של דיסק ודואר, ועבור עבודת ההפצה שלהם. התוכנה בפועל היא בחינם ומכסה כל דבר, החל מהדגמות ועד משחקים ותמונות ועד קבצי מוזיקה. הייתה גם שיטת תוכנת השיתוף שבה אתה משלם דמי מנוי קטנים כדי לקבל תוספות עבור גירסאות מלאות של התוכנה ורשת הרישיונות שבהן PDL יציע עמלה קטנה לתורם המקורי.

תוכנת Atari ST הועתקה בדרך כלל באמצעות מכונות דיסק ייעודיות כגון "העתקה מהירה" ואילו האמיגה השתמשה ב" X-Copy "הפופולרי. אולם כמה דיסקים היו מוגנים ולכן היה צורך להשתמש בתוכנות העתקה חזקות אחרות.

שיטות הגנה

מוציאי תוכנה השתמשו בצורות ייצור רבות כדי להרתיע העתקה, כמו למשל הטענים המסובכים יותר בספקטרום. שיטות אחרות יחייבו את המשתמש להזין מילה או אות מהמדריך לפני שהוא יכול להיכנס למשחק, או לבחור סדרת צבעים או סמלים מתוך הספר שלו כך שיתאימו לאלה שעל המסך. חלק מהמשחקים מאפשרים לך לחשוב שהעתקת אותם עד ששיחקת אותם כל כך הרבה זמן ולהבחין בהפתעה מגעילה. המשחק "צל החיה" הופך את המסך הפוך ברמות מסוימות למשל.

זה הוביל לעלייה של קבוצות פיצוח כמו "שודדי פומפיוס" המפורסמים ב- Atari ST שיפרצו למשחק ויסירו את הגנת ההעתקים. לאחר מכן הם היו משחררים מספר משחקים (פרוצים וארוזים) על גבי תקליטון יחיד שהועבר למשתמשים שונים.

סיכום

הקרב בין מוציאי תוכנות לפיראטים הוא מאבק מתמשך ואנשים תמיד ירצו תוכנה חינמית אם הם יכולים להשיג אותה. תוכנת רטרו ישנה זמינה להורדה בחינם באתרים שונים לאנשים שרוצים לחיות מחדש את הימים ההם, כך שאין צורך להעתיק אותם ממקור. אני לא הולך לספר לך כיצד להעתיק את תוכנת המחשב העדכנית ביותר. כתבתי רק מאמר זה כדי להסביר כיצד אנשים נהגו לגבות את התוכנה שלהם למערכות הישנות יותר. הצהרתי שיש הרבה תוכנות חינמיות ויקרות עבור המחשב האישי ואני קורא לך להשתמש בזה במקום להיעזר בפיראטיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.