מהי תוכנת מחשב, תוכנת יישומים ותוכנות מערכות?

תוכנת מחשב מתייחסת לתוכנית (או לקבוצת תוכניות) שנותנות למחשב הוראות מה לעשות וכיצד לפעול. תוכנות תוכנה יכולות לספק משימה עיקרית אחת או מספר משימות עיקריות.

כדוגמה, לתוכנית שנועדה לערוך תצלומים דיגיטליים יש משימה מרכזית אחת (כלומר לאפשר עריכה של תמונות) – מטבע הדברים יהיו לה הרבה משימות משנה (כלומר הסרת עיניים אדומות, תכונות תיקון צבעים, שינוי גודל וחיתוך/חיתוך של תמונה).

מצד שני, מערכת ההפעלה של מחשב (תוכנה מורכבת שבעצם מטפלת ומפעילה את כל המחשב) תבצע משימות עיקריות רבות – למשל טיפול בקלט ופלט (כלומר המשתמש מקליד עם מילת מפתח או שמע מגיע מחוץ לרמקולים), הקצאת זיכרון, ניהול רכיבי החומרה של המחשב (אלו הם הרכיבים החשמליים המפעילים מחשב) ועוד.

ניתן לקבץ תוכנות לשתי קבוצות בערך: תוכנת יישום ו תוכנת מערכות. בעיקרו של דבר, תוכנה המאפשרת רק משימה עיקרית אחת (למשל, תוכנת עריכת תמונות כמו בדוגמה שלמעלה) תיחשב כתוכנת יישום. זה מנוגד לתוכנת מערכות המתייחסת לתוכניות מורכבות ורב -משימות המסייעות בהפעלת המערכת כולה – כגון מערכת הפעלה.

שתי קבוצות התוכנות העיקריות הללו נדונות בפירוט רב יותר להלן:

תוכנת יישום

זוהי תוכנה המותקנת במערכת הפעלה (למידע נוסף ראו "תוכנת מערכות" להלן). כפי שצוין לעיל, תוכנות מסוג זה נוטות לבצע משימה עיקרית אחת בלבד. דוגמא נוספת לתוכנת יישום תהיה דפדפן אתר: זוהי התוכנית שבה אתה כנראה משתמש כרגע כדי לצפות במאמר זה. דוגמאות לדפדפן כוללות את Internet Explorer, Google Chrome ו- Mozilla Firefox. בקיצור, המשימה/הפונקציה העיקרית שלהם היא להקל עליך בגלישה באינטרנט.

סוגים אחרים של תוכנות יישום הם כדלקמן:

  • עבוד תמלילים – תוכנה מסוג זה מאפשרת לך להקליד מסמכים ומכתבים. דוגמאות לכך כוללות את Microsoft Office Word ו- Open Office.
  • תוכנת אנטיוירוס – תוכנה מסוג זה מסייעת בהגנה על מערכת המחשב שלך מפני איומים זדוניים כגון וירוסים ותוכנות זדוניות. דוגמאות לכך כוללות את Norton Antivirus, Kaspersky Antivirus ו- AVG Anti-Virus.
  • עריכת תמונות – תוכנה מסוג זה יכולה לשמש לעריכה ותפעול של תמונות ותמונות דיגיטליות אחרות בדרכים שונות. דוגמאות לכך כוללות Paint.net, Corel PaintShop Pro ו- Adobe Photoshop.

תוכנת מערכות

סוג זה של תוכנות מתואר במדויק למדי כבסיס ליבה של כל מערכת מחשב. ללא תוכנת מערכות, מחשב לא באמת יכול לתפקד. בקיצור, היא מנהלת כל היבט של מערכת מחשב – החל מאיך החומרה מתקיימת עם התוכנה ('מנהלי התקנים') וכלה במתן ממשק ופלטפורמה למשתמש לאינטראקציה עם המערכת ('מערכת הפעלה'). ה מערכת הפעלה – או 'מערכת הפעלה' – היא התוכנה הנטענת לאחר הפעלת המחשב. כאן מותקנת כל תוכנת היישום. דוגמאות למערכת הפעלה כוללות Microsoft Windows (XP, Vista, 7 וכו '), Linux (אובונטו, CentOS) ו- Apple Mac OS X.

תוכנות מערכות אחרות כוללות כונני מכשיר (אלה גורמים לרכיבי החומרה לתפקד כראוי עם התוכנה ומערכת המחשב) ו- שירותים (אלה נקראים גם 'כלי עזר' והם עוזרים לפקח, לתחזק, לבדוק ולנתח חלקים שונים של מחשב, כגון 'מנהל המשימות' ו'איחוי הדיסק במערכות הפעלה של Windows).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.