מחשב וקניין רוחני

טכנולוגיית המחשב ממלאת תפקיד חשוב יותר ויותר בחברה המודרנית. מחשבים – מכונות אלקטרוניות עם יכולת אחסון ו/או עיבוד נתונים – נקראות חומרה. הרחבת החומרה מדהימה: מחשבים חזקים יותר וטכנולוגיית המחשבים נכנסת לתחומי חיים נוספים, לא רק בסביבות טכנולוגיות כמו גם, אלא גם בסביבה רגילה יותר כמו מכשירים ביתיים, מכוניות, שעונים ומוצרים דומים.

מחשב אינו יכול לפעול ללא הוראות. הוראות אלה עשויות להיות מוטמעות בחומרה, למשל ב- ROMs, אך לרוב הן נוצרות, משוכפלות ומופצות במדיה הנפרדת מחומרת המחשב. תוכנות מחשב למחשבים אישיים מופצות על דיסקים או תקליטורים. תוכנות מחשב נוצרות בשפת תכנות שאפשר להבינה על ידי אנשים המאומנים בשפה זו. צורת המראה של התוכנית, שיכולה להיות על מסך המחשב או להדפיס על נייר, מכונה בדרך כלל קוד המקור. צורת הופעה נוספת נקראת קוד אובייקט, כאשר התוכנית מועברת לערכים הדיגיטליים 0 ו- 1. בצורה זו התוכנית אינה מובנת לאנשים, אך היא ניתנת לקריאה במכונה, למשל מתוך דיסקט ובצורה זו היא יכולה להיות משמש באמת כדי לארגן את פעולות המחשב.

בדרך כלל יש להשלים את חומרת המחשב כמו גם את התוכנית במדריכים וחומרי תמיכה אחרים, שהוכנו על ידי מפיק התוכנית, ונותנים את ההנחיות וחומרי ההפניה החיוניים לשימושים מתקדמים יותר של התוכנית. התוכנית בתוספת חומר הפניה ומדריכים כאלה מכונים תוכנת מחשב.

ההשקעה הדרושה ליצירת תוכנות מחשב היא לרוב כבדה מאוד כמו גם להגנה שלהן מפני העתקה ושימוש לא מורשים היא בעלת חשיבות מכרעת. ללא הגנה כזו יצרני תוכנות מחשב לא היו מסוגלים להחזיר את השקעתם ולכן יצירתו ופיתוחו של צד מכריע זה בטכנולוגיית המחשב ייפגע. במדינות שטרם סיפקו הגנה נאותה, לרוב ניתן להשיג תוכניות זרות שאינן מותאמות לצרכים הספציפיים של אותן מדינות. קשה להבטיח את מימון התרגומים החיוניים וההתאמות המקומיות. וירוסים ממוחשבים נוטים להיות הרבה יותר נרחבים במדינות עם הגנה לא מספקת, מכיוון שהם מופצים עם תוכנות פיראטיות שאינן כפופות לבקרת איכות שווה למוצרים מורשים.

חיוני לחקיקה לאומית לוודא הגנה מספקת על תוכנות מחשב. גם במקרים שבהם תרגומים או התאמות מקומיים אינם הכרחיים, הגנה כזו משפרת את הגישה לתוכנות המתקדמות ביותר, כמו גם לתוכנות המתאימות ביותר, שכן יצרנים ומפיצים רק משחררים את המוצרים היקרים שלהם במדינות בהן ניתן לצפות לפיראטיות משתוללת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.