משחקים במשחקי מחשב לתינוקות – המסורת החדשה של הורה-ילד?

דמיינו לעצמכם להתכרבל עם ילדכם הקטן כדי להסתכל יחד בספר תמונות שהוא אינטראקטיבי, מוזיקלי, מגיב ומדבר אליכם?

זו החוויה שחווים אנשים שעוסקים באותו בילוי חדש יחסית – משחקי מחשב עם תינוקות.

הרפתקאות הידע של JumpStart קוראת לזה "lapware", הלוגו של Kiddies Games הוא "הופ על הברכיים והקש", ו"Baby and Me" של רחוב סומסום נפתח באנימציה של מפלצת תינוקת קופצת אל ברכיה של מפלצת אבא כדי לשחק את מַחשֵׁב. משחק משחקי מחשב עם תינוקך מקודם כפעילות מהנה שילד והמטפל שלו יכולים לחלוק יחד. ובצדק, כי לא משנה מה הפעילות, קרבה פיזית ואוהבת היא מרכיב חשוב שתינוקות צריכים להתפתחות אינטלקטואלית, רגשית ופיזית בריאה.

קריאת סיפור לפני השינה לילד קטן להוט היא מסורת בבתים רבים. ככל שהילדים מתבגרים, זה עשוי להיות מוחלף בצפייה משותפת בטלוויזיה. משפחות ההורים שלנו האזינו יחד לרדיו. משחק במחשב עם ילד קטן עשוי להפוך לסוג חדש של מסורת משפחתית. מחשבים ביתיים ואינטרנט עושים את דרכם ליותר ויותר בתים. חלק מההורים משתמשים במחשב בעבודתם ושמחים לחלוק את המחשב לפעילות מהנה עם ילדיהם. הורים אחרים רוצים לוודא שילדיהם יהיו יודעים מחשבים. משחקי מחשב מעוצבים היטב, אינטראקטיביים וחינוכיים מעסיקים ילדים קטנים באותה מידה כמו הטלוויזיה והם חינוכיים יותר מטלוויזיה, כי הם מסיתים את הילד לאינטראקציה ולחשוב, במקום לצפות ולהקשיב באופן פסיבי. אלו הן הסיבות לפופולריות הגוברת של תוכנות מחשב לפעוטות. למרות שמדובר בתעשייה קטנה יחסית, תוכנה לתינוקות צוטטה כענף שצומח מהר מאוד.

איזה סוג של תוכנת מחשב זמינה עבור תינוקות, פעוטות וגיל הרך? יש משחקים חינמיים באתרי אינטרנט ויש תוכנות הורדה ותקליטורים שאפשר לקנות. רוב התוכנות לקבוצת גיל זו הן משחקים, אך קיימים גם ספרי סיפורים במחשב. אתרים נפלאים המציעים משחקים חינמיים שרבים מהם מתאימים לגיל הרך (ילדים בגיל הגן יכולים לעשות לחיצה מכוונת עם העכבר) הם:

[http://www.sesamestreet.org/sesamestreet]

http://www.noggin.com

http://www.cbc.ca/kidscbc

http://www.abc.net.au/children/games

http://www.meddybemps.com

אתרים חינמיים נהדרים לתינוקות (שהכישורים שלהם נוטים להיות מוגבלים יותר לדפוק במקלדת) הם:

http://www.kiddiesgames.com

http://www.toddletoons.com

תקליטור או תוכנה להורדה שאתה קונה טוב בדרך כלל ממשחקי אינטרנט בחינם. המשחקים בדרך כלל עדיפים (יותר גרפיקה, יותר מוזיקה, משחקים מעורבים יותר לילדים גדולים יותר) והתוכנה משתלטת על כל המסך, מה שמתאים יותר לילדים צעירים מאוד שלוחצים בכל מקום ובכל מקום על המסך. כמה מהמפיקים הידועים הם:

תוכנת Reader Rabbit מ http://www.learningcompany.com

תוכנת JumpStart מ http://www.knowledgeadventure.com

תוכנת פישר-פרייס מ http://www.knowledgeadventure.com

תוכנת רחוב סומסום מ http://www.encoresoftware.com אוֹ http://www.amazon.com

[http://www.babywow.com]

תוכנות למשחקי מחשב עבור קבוצת גיל זו עושות מאמצים מצפוניים להיות חינוכיים מתאימים. כדי לשפוט את היעילות שלהם עבור ילדך, נסה אותם עם ילדך. אם הילד שלך מוצא שזה כיף, אז זה כנראה חינוכי. עבור תינוק, כיף בדרך כלל אומר שהמשחק מגיב בצורה כלשהי ללחיצות מקלדת אקראיות ולחיצות עכבר, ושהמשחק ממשיך בצורה חיובית גם כאשר לא מגיעה קלט מהתינוק. ילד בגיל הגן יזדקק ליותר אתגר או תוכן חינוכי יותר, אבל המשחק צריך להיות מעוצב כך שיהיה תמיד מהנה, תגובתי בצורה חיובית ופתיר את עצמו כאשר הילד לא מקבל את התשובה הנכונה. בגיל זה, חשוב יותר שמשחקי מחשב יתרמו בצורה חיובית להערכה העצמית, במקום לתקן באופן מצפוני תשובות לא נכונות לגבי מושגים חינוכיים שהילד ישלוט בהם כשיהיה גדול ממילא. תוכנת KiddiesGames.com מקפידה על הקפדה על כללים אלו.

אילו סוגי מיומנויות לומדים על ידי משחקי מחשב לפעוטות? ברור שתוכנת מחשב אינה מתאימה לתרגול מוטוריקה גסה או אפילו מוטוריקה עדינה. עם זאת, ישנם סוגים רבים של מושגים חינוכיים שמשחקי מחשב יכולים לעזור לילד לשלוט בהם, כולל צורות, צלילים, סיבה ותוצאה, זיהוי ושם של דברים (כגון חפצים וצבעים), הגדלת אוצר המילים, מושגי שפה, צורות האותיות ו מספרים, ספירה, זיהוי תבניות, התבוננות בפרטים ובניית מילים. אנו ב-KiddiesGames שואפים להציע לילדים קטנים משחקים יוצאי דופן כמו חשיפה לשפות זרות ותרגול העמדות בטלפון לחיוג חירום. התגובה והאינטראקטיביות של תוכנות מחשב עדיפות כמובן על זו של ספרים, ויכולה להיות עדיפה על זו של צעצועים, במיוחד בתחום השפה. משחקי מחשב לתינוקות מוזכרים גם כמשאבים מצוינים לילדים עם צרכים מיוחדים, מכיוון שמשחקים כאלה הם פשוטים, שמחים, צבעוניים, סבלניים, נשלטים על ידי הילד ומאפשרים לילד לגרום לדברים לקרות.

המלצה רשמית מהאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ב http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics%3B107/2/423 היא "לא לעודד צפייה בטלוויזיה לילדים מתחת לגיל שנתיים, ולעודד פעילויות אינטראקטיביות יותר שיקדמו התפתחות מוחית תקינה, כגון דיבור, משחק, שירה וקריאה משותפת." זה נלקח כעצה להימנע מחשיפת אותם ילדים צעירים למחשב. עם זאת, תוכנת תינוקות מעוצבת היטב מעודדת למעשה את הפעילויות הנהדרות של "דיבור, משחק, שירה וקריאה ביחד". על ידי ביצוע פעילויות המשחק המוצעות על ידי משחק המחשב, המטפל מקבל למעשה מסגרת או תסריט לביצוע אותן פעילויות "דיבור, משחק, שירה וקריאה" עם הילד. מומחים אומרים כעת שבעוד שמשחקי מחשב לתינוקות לא צריכים להחליף צעצועים ובלוקים וספרים ואין להשתמש בהם כבייביסיטר אלקטרוני, שהם עוד משאב צעצוע תקף. לדוגמה, עלון קיץ 2004 ממחלקת הבריאות של מדינת הוואי בכתובת [http://www.hawaii.gov/health/family-child-health/eis/summer2004] מעודד משחק עם כלי חזה. הדגש אינו על רכישת מיומנויות מדידות או קבלת תשובות נכונות, אלא על חקירה פתוחה מצד הילד – שזו דרך נוספת לומר "נהנה". ילדים מתוכנתים ללמוד ולתרגל את מה שלמדו על ידי משחק והנאה.

משחק משחקי מחשב עם ילדכם הקטן הוא עדיין לא מסורת משפחתית. עם זאת, זוהי פעילות שיתוף מהנה שהופכת יותר ויותר פופולרית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.