פינגווינים וספרים – פתרונות תקציב לחינוך שנולדו על ידי חדשנות!

אחד ממנחי הפודקאסטים שלי, מארק גורא, ואני דנים לסירוגין בפרויקט מחשבים ניידים בסך $ 100++ בסדרות הפופולריות הדו-שבועיות שלנו. אם במקרה אינכם מכירים את פרויקט הלפטופ של 100 דולר; בראשו עומד ניקולס נגרופונטה, לשעבר מ- MIT. חשיבותו היא האופן שבו מימשה פתח את גל הגאות של אימוץ תוכנות קוד פתוח ואילץ את יצרניות המחשבים לפתח נטבוקים בעלות נמוכה. פרויקט זה הקשור לחינוך שינה באמת את תעשיית המחשבים ואת ציפיות המשתמשים הטכנולוגיים!

רקע כללי

הפרויקט של Negraponte נקרא כיום פרויקט מחשב נייד אחד לילד (OLPC) מכיוון שהמטרה הבסיסית היא לספק מחשבים ניידים עמידים וזולים לילדים של מדינות מתפתחות. אב הטיפוס של מחשבים ניידים אלה עבר וריאציות רחבות, והביא ביקורת רבה במהלך השנים האחרונות והם אף פעם לא נועדו להיות המחשב "עושה הכל".

אלה הם דגמים בסיסיים ועם זאת מהפכניים למדי בכמה אופנים. ראשית, הם קטנים מאוד, יש להם מקורות כוח חלופיים, כגון: מופעל ביד, ניתנים לחיבור יחד ליצירת אינטרא -נט (פס רחב אלחוטי שיכול לרשת רשת) ובעיקר אינם סובלים ממה שהמייסד מדגיש "Microsoft bloat. " במאמץ הייעודי לשמור על העלות כל כך נמוכה, התוכנה בה נעשה שימוש היא קוד פתוח, הדורש טביעת רגל קטנה להתקנה ודרישות הפעלה של חומרה.

אב הטיפוס המקורי 2007 פרטים בקצרה: מערכת הפעלה מבוססת לינוקס, צג בעל מצב כפול, מעבד 500MHz, 128MB DRAM וזיכרון פלאש של 500MB. ללא כונן קשיח, ארבע יציאות USB והפס הרחב האלחוטי היוצר רשת רשת.

הזן: אימוץ ציבורי רחב יותר של תוכנת קוד פתוח!

בכמה פרקים של פודקאסט המורים אנו דנים במיזוג של עוד אחד הטרנדים הטכנולוגיים האהובים עלי עם תופעת ה- OLPC- פיתוח קוד פתוח ותוכנה. פיתוח קוד פתוח מתרחש כאשר קבוצות של אנשים משתפים בגלוי את קוד המקור בפיתוח שפות התכנות, מערכות ההפעלה או יישום אחר. המטרה היא שהקהילה תוכל לבדוק ולפעול בשיתוף פעולה ברחבי העולם על הפרויקט עם הרבה מוחות ופרספקטיבות זמינות שאולי לא יוכלו להיפגש ולעבוד יחד. היא באמת קהילה ובכך התוכן והמוצר נשארים "פתוחים" החופשיים לשימוש. לעתים קרובות מאוד משתמשים ברישיון קוד Creative Commons לתיאור השימוש והייחוס של התוכנה.

הדוגמא הנוכחית המפורסמת ביותר כנראה היא מערכת ההפעלה Linux (המזוהה עם הקמע שלה של הפינגווין aka Tux). הקשורים ללינוקס עם עשרות מתכנתים שעובדים על זה ברחבי העולם, ישנן גם מערכות הפעלה אחרות דמויי לינוקס זמינות, כולל Apache, Ubantu, Linspire ועוד. עבור תחום החינוך תוכנת קוד פתוח הייתה מאחור באימוץ מכיוון שבתי הספר נותרו בעיקר במחשבים אישיים ומספר קטן במחשבי מחשב בכיתות הצעירות יותר. עם זאת, לאחר שביקרתי בכמה ועידות טכנולוגיות חינוכיות בשנתיים האחרונות ראיתי מגמה אחרת ששולמת לבסוף ריבית ופרויקט OLPC יכול לדחוף אותו עוד הרבה יותר! הרשה לי להסביר.

בכנסים טכנולוגיים אד חווינו הדגמות מעשיות של מעבדות רשת Linux או Ubantu שהן "מסופים מטומטמים" המחוברים לשרת וכולם מקבלים גישה לאינטרנט ויישומים מהשרת. חוויה זו ממקור ראשון מספקת נקודת כניסה למורים רבים, מומחי הנדסת טכנולוגיה ומנהלי בתי ספר שמעולם לא היו בוחנים אחרת את האפשרויות הללו. במקרים אלה, המשתתפים רואים שאין אובדן תפקודי גדול בתצורה זו ואילו העלות לציוד זה היא חלק קטן ממעבדת בית ספר קונבנציונלית. הסיבה לכך היא שני גורמים עיקריים ברורים 1), החומרה אינה מחשבים עצמאיים, ו 2) מערכת ההפעלה היא קוד פתוח. גם עלויות החומרה ועלויות השדרוג מופחתות מאוד, כמו גם העובדה שרשיונות ושדרוגי תוכנה מבוטלים.

תוכנת קוד פתוח כבר אינה מיועדת רק לראשי הטכנולוגיה. פלטפורמות אלה מצביעות ולוחצות בדומה לרוב התוכניות האחרות. וישנן אלפי תוכניות קוד פתוח הזמינות לנו באופן חופשי כדי לפגוש עסקים, חינוך, גרפיקה, הרכב מוזיקה, עיצוב מדיה, היישום צריך למנות רק כמה כפי שמפקחי K-12 מביאים רשתות קוד פתוח (הם קוראים להם פתוחים טכנולוגיות) לבתי הספר שלהם אנו רואים את צעדת הפינגווינים, העפרונות והמחשבים הניידים עוקבים את הדברים שלהם לחינוך! בתקופה של בדיקה מוגברת של תקציבי בתי הספר ואחריות רבה יותר, אני מצפה כי 2009-2010 תהיה תקופה שבה תוכנות קוד פתוח, מסופים מטומטמים, כמו גם מסופים וירטואליים (יידונו במאמר e-zine הקרוב). טעינה קדימה בקצב כפול או משולש.

עדכון מאי 2009

גל המאסיבי של ה- netbooks (Asus, Acer, HP, Dell ועוד) שהציפו את שוק המחשבים ב -16 החודשים האחרונים היווה הקלה מבורכת לתקציבי הצרכנים ובתי הספר! יש לנו להודות לד"ר נגרופונטה על כך שהפך את תעשיית המחשוב באופן ידני כמעט על ידי דחיפת פרויקט ה- OLPC שלו לקדמת הבמה של טבלת התחרות הארגונית. הפרטים שהתגלו קרוב לריפוי ההתקדמות של Negroponte היו קבוצת Asus ושחרור ה- ee pc עם לינוקס על הסיפון (במקור).

לא רק לאנשי הטכנולוגיה פורסמו בצבעים האפורים והשחורים הסטנדרטיים, אלא גם הוורוד והירוק המזעזע ולבן- אנו יכולים לראות שהשוק רחב יותר ממה שתעשיית המחשבים הסטנדרטית פנתה אליו). המוצר שלהם התקבל בהתלהבות וכל כך השפיע על השוק הציבורי עד שיצרניות המחשבים הגדולות נאלצו להגיב – במהירות. כעת ביוני 2009 יש לנו נטבוקים זמינים מכל יצרן גדול זמין בפחות מ- $ 500. התוצאה הקטנה, הרבה פחות יקרה (ירידה של כ -77% במחיר) וחומרי החומרה החזקים שאנו רואים מסביבנו בחנויות מחשבים ומשרדים, נובעים במקור מזינוק OLPC במערכת סאנגואנית במחיר מופקע.

גל אימוץ קשור נמשך גם באביב 2009, וזהו קוד פתוח, מ- Open Office.org ועד לינוקס, ראתה שנה טובה מאוד עד כה. לא רק שאנו רואים יותר מודעות עבור מוצרים אלה בפרסומים המיינסטרים, אלא שאנשים הדיוט (לא טכנאים) שואלים, מבקשים ומשתמשים בהם. מה זה אומר עבור מיקרוסופט? האם אכן תהיה תגובה נגד מחירי השדרוג התלולים? דיברנו על תסכול במשך שנים, אבל האם הגיע הזמן שיש לזה השפעה משמעותית? אלו זמנים מרגשים לקול האנשים!

החיבור

ככל שיותר ויותר אנשים תופסים את החזון של נטבוק ומבינים שהם לא צריכים מחשבים מתקדמים עבור כל כיתות התלמידים ובמקום זאת הם יכולים אפילו לספק מחשבים כדי ללכת הביתה עם ילדים; זה יהיה פינגוויני תוכנת קוד פתוח שיובילו גם את הצעדה. עבר יום ארוך עד שמערכת החינוך שלנו תראה שזו דרך כלכלית הרבה יותר לשרת את המורים והתלמידים ובכך תוכל לשרת את כולם.

צד חשוב- שווה מאוד לקרוא ולחקור- נגרופונטה היא קוד פתוח כל כך שהוא מפרסם כעת ויקי שבו הוא מציג בגלוי את פתקי הייצור הטכניים, דרישות הטכנולוגיה, התוכנה, המדינות המשתתפות, תמונות של אב הטיפוס ועוד (ראה : www.laptop.org ). הבאת כלים כאלה לידיהם של המון בתי ספר ותלמידים ברחבי העולם, קרוב ורחוק, יכולה באמת לשנות מי יהיו הקולות, ומי יהיו בשיחות הגלובליות תוך מספר חודשים בודדים ובעתיד הפוליטי הגלובלי שלנו.

מתן כלי כזה וכניסה לעולם החיצון לא רק לסטודנטים, אלא גם למשפחותיהם, מכיוון שזה חלק מהמטרה, יכולה לבנות גל הולך וגדל של שינוי חברתי באמצעות צורות רבות של אוריינות והבנה. כאשר חומות ההון והגישה מתפרקות אפילו בדרכים קטנות אלה, ההזדמנויות רבות לאנשים לעלות לאפשרויות חדשות. לפינגווינים, קוד פתוח, חינוך ומחשב נייד בסך 100 דולר יש פוטנציאל מעצים רב עבור ילדי העולם, מבוגרים ומדינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.