פיראטיות תוכנה


תוכנת תוכנהאנו שומעים באופן קבוע דיווחים על העלות לתעשיית התוכנה של פירטיות תוכנה, אך האם יש לקחת את הטענות בשווי נקוב? הסטטיסטיקה נוטה לשמצה כלפי מה שהמחבר מנסה לומר.

סוגי תוכנות:ישנם שלושה סוגים בסיסיים של תוכנות, אם כי לתוכנות אלה יש סעיפי משנה משלהם, כפי שיפורט בהמשך:

1. תוכנה מסחרית, שנרכשה ברישיון למחשב אחד או יותר. בדרך כלל זה מצורף לתמיכה כלשהי ועדכונים שוטפים לשגיאות תיקון וכו '. לפעמים גרסה חדשה של התוכנה מוצעת במחיר מופחת כ"עדכון ". תוכנות מסוג זה בדרך כלל יקרות יחסית ולעתים קרובות נועדו לכסות מטרות תעשייתיות ספציפיות. היוצא מן הכלל הגדול הוא המערכות השונות של תוכנות "אופיס", המיועדות לשימוש בסביבה המסחרית, אך באופן טבעי הן יכולות לשמש באופן שווה למשימות שונות בבית. האפליקציה הנפוצה ביותר בקטגוריה זו היא כמובן עריכת טקסט. רוב יישומי ה"אופיס "הקלאסיים האחרים, כגון חישובים ובסיסי נתונים, הם בעלי שימוש מוגבל בלבד בסביבה הביתית, אם כי ישמשו אותם במקרים מסוימים, במיוחד כעת כשהדור הדור יותר מחשבנים גדל.

2. גרסאות פשוטות או "לייט" של התוכנה המסחרית. אלה מיועדים בעיקר לעסקים קטנים ולארגונים שאינם זקוקים ליכולות המלאות של, למשל, מערכת דוגמנות תלת-ממדית, אך חייבים להיות מסוגלים לצפות בתיעוד כזה ולהכין שרטוטים תואמים. שוב, סביבת "המשרד" מזמן לא הייתה מיוצגת במגזר זה, אך לאחרונה החלה להיות זמינה. אלה יגיעו גם עם רישיון יחיד או מרובה, אך מוגבל ועכשיו לרוב יירשמו אצל היצרן.

3. תוכנת חינם או "קוד פתוח". זה מיועד להפצה כללית ואין לו מגבלות מיוחדות לשימוש, אלא שאי אפשר לשנות אותו בשום צורה. מטבע הדברים, לתוכנה כזו יש מגבלות, אך היא עשויה לשרת בצורה מספקת ביותר למטרות רבות. כמעט כל סוגי התוכנות נמצאות בקטגוריה זו. אפליקציה בולטת אחת מפיצה את התוכנה כדי לקרוא את מסמכיה באופן חופשי, אך גובה תשלום עבור התוכנה להפקת המסמכים. מדיניות זו היא ללא ספק המנוע העומד מאחורי הנסיעה שלה לעמדה כסטנדרט בתעשייה, מכיוון שתמיד תוכל להיות בטוח שהוא המקבל יכול לפענח את כל מה שנשלח, ללא דיונים ארוכים על תאימות וגירסאות. ברור שלא יכולה להיות פיראטיות של מוצרים הנכללים בקטגוריה השלישית, למעט שינוי הקוד או שימוש חוזר בקוד למטרות אחרות, אך כרגע לא נראה שזו בעיה מרכזית, לכן נרכז את תשומת לב לשתי הקטגוריות הראשונות.

שתי הקטגוריות הללו מכילות תוכנות שמועתקות ומופצות ללא תשלום או בתשלום סמלי. מטבע הדברים, עדיפות הגרסאות המלאות של התוכנה, אך יש למצוא גם את הגרסאות הפשוטות, בהתאם למה שיש.

סוגי פיראט תוכנהזה מחלק את שודדי התוכנה שלנו לשתי קטגוריות משל עצמם:

1. מי שמשתמש ביודעין בעותק של תוכנה "שאולה" מהעבודה או מסופק על ידי חברים, שכנראה רכשו אותה באותם אמצעים.

2. מי שמכין עותקים של תוכנות ממקור ומוכר אותה במחיר נמוך באמצעות מכירות פומביות באינטרנט או על דוכני שוק. הלקוחות שלהם עלולים, במקרים רבים, לא להיות מודעים לכך שהתוכנה הופכת לפיראטית ופשוט ישמחו לרכוש חבילת תוכנה במחיר מציאה. חלקם יהיו מודעים למדי למקור בפועל, אך עדיין מוכנים לנקוט באמצעים אלה לחיסכון בכסף.

הרכב הקבוצות:אז מי נמצא בשתי הקבוצות הללו?

1. קבוצה זו נרחבת מאוד ומורכבת מילדי בית ספר, אנשים המתאמנים בבית עם תוכנת החברה, אנשים פרטיים שונים המתעניינים במחשבים שינסו כל דבר שהוא בחינם ואולי גם עסקים קטנים מאוד. בתי ספר רבים יספקו לתלמידיהם עותקים של תוכנות המורשות לבית הספר על מנת לאפשר להם להשלים שיעורי בית או ללמוד להשתמש בהם במקצועות טכניים. תלמיד המסיים בית ספר טכני עם מעט ידע או ללא ידע בתוכנות הטכניות המשמשות בתעשייה שלו, לא ימצא תעסוקה בקלות, ולכן עיניים עצומות בבתי ספר רבים לנוהג זה. לעיתים קרובות נדרשת כתיבת לימודים במחשב בימינו, ושוב, הדבר אפשרי רק אם קיימת תוכנת טקסט כלשהי. אלה שמשתמשים בתוכנת החברה בבית לשחק איתם או שילדיהם יסיימו שיעורי בית הם גם קבוצה גדולה. המחשב הפך לחלק מאורח חיינו בחצי הכדור המערבי, ואנשים רבים מתעניינים באפשרויות הפותחות הדור המודרני של חובבי מספרים רבי עוצמה. ימי מחשבי המיינפריים שעולים מאות אלפי דולרים לא חלפו, אך המחשב הקטן ברשת השתלט על תחומים רבים, כך שהתוכנה המקצועית שהייתה מצריכה קודם לכן חיבור מיינפריים ומרתף שלם מלא בציוד תעשה כעת לרוץ בשמחה על מחשב ביתי. אולי יש אובדן מהירות, אבל למי אכפת? הרוב המכריע של האנשים האלה יודעים היטב שמה שהם עושים אסור, אבל רואים בכך עניין מינורי מאוד, ויצחקו על כל הצעה שהם צריכים לרכוש את התוכנה באופן רשמי. החברות המעטות שעושות זאת גם הן חוסכות כסף שכנראה אין להם, למרות היותן מודעות לסיכונים.

2. קבוצת האנשים המעתיקים תוכנות ומפיצים אותם למכירה כמקוריים עובדים פשוט למטרות רווח, תוך ניצול הפשטות של התהליך והמחירים הגבוהים של תוכנות מקוריות. הציבור הרחב אינו מודע לעונשים בגין סוג זה של פעולה ולעיתים אינו בטוח לגבי הכרת המאמר האמיתי. פריטים אחרים בשוק הצרכנים זמינים מיצרנים רבים כמוצרים זהים בעצם, אז למה שזה לא יהיה המקרה עם תוכנה? רבים מאוד פשוט שולפים לרכוש את מה שהם רואים כחלופה זולה למוצר המסומן במותג.

עלויות פירטיות תוכנה:אז מהן העלויות האמיתיות לחברות התוכנה?

ברוב המקרים, תלמידי בית הספר והמכללה לא יוכלו לשלם את העלויות עבור התוכנה המסחרית היקרה בה הם משתמשים במקצועות טכניים, ובתי הספר והמכללות אינם יכולים לספק להם זאת בחינם. לרוב בתי הספר יש רישיונות לשימוש בתוכנות במקום, אך זה אינו זמין עבור התלמידים בבית. באופן תיאורטי, הם ישתמשו במחשבים בבית הספר להשלמת עבודה ותרגול, אך בדרך כלל זה לא אפשרי בגלל מחסור במשאבים, או כיתות לימוד נעולות בגלל ונדליזם. הדרך היחידה לפתור את הבעיה היא שבתי הספר פשוט יפיצו את התוכנה לתלמידיהם על סמך היותם לשימושם בלבד. אין רישיון ואין אפשרות לשדרוג ישיר. באופן כללי, למרות שהיא לא חוקית, מערכת זו עובדת די טוב. בתי הספר מנסים להעתיק שדרוגים ותיקונים לתלמידיהם, לרוב בהצלחה. הנגיעה לעניין היא שאנחנו מחנכים אנשים בכך שזוהי מנהג מקובל לחלוטין, למרות היותו בלתי חוקי. אף אחד לא יעלה על דעתו להתעקש או אפילו לבדוק שתלמידי הנשירה ימחקו את התוכנה וכבר לא ישתמשו בה, אבל זה כנראה די מובטח מהעובדה שהם נפלו מלכתחילה!

פתרונות לפיראטיות תוכנה:


תוכנת סטודנטים:


תוכנות בעלות נמוכה:אחת מחברות התוכנה המוכרות ביותר החלה לאחרונה למכור גרסה פשוטה יותר של התוכנה שלהן בחבילת סטודנטים, וקבעה כי זה אינו לשימוש מסחרי. מטבע הדברים, זה מופץ לכולם ללא התחשבות במעמדם האמיתי כתלמיד או לא! אף על פי כן זהו מהלך מובהק בכיוון הנכון. מתן חלופה במחיר סביר הוא הצעד הראשון לקראת פתרון לבעיה זו. האיכות טובה והיא מכילה את כל התכונות הרגילות הדרושות.

חברות אחרות מציעות גם תוכנות חינמיות לשימוש סטודנטים, אך הדבר ברוב המקרים אינו מספיק מספק ופשוט לא מתאים לתפקיד ואין הכנה לתרגול מסחרי מאוחר יותר. נותר לראות עד כמה הזמינות של תוכנת סטודנטים במחיר סביר תשפיע על מכירת המוצר המסחרי. אחד הגורמים העומדים כנראה מאחורי מהלך זה הוא הגישה הכללית לפיה התוכנה הנוכחית מתאימה לחלוטין וניתן להשתמש בה לאורך זמן מבלי להחליפה. מכיוון שבתי תוכנה רבים התרחקו מהרעיון של שדרוג תוכנות לגירסאות ישנות יותר במחיר מופחת, סביר להניח שהגישה הזו תגרום למכירת התוכנה המסחרית המלאה להיות מוגבלת למערכות חדשות, ולא כשיפור במערכות ישנות יותר.

הגל החדש של תוכנת סטודנטים נועד כנראה לגשר על פער זה במידה מסוימת על ידי מתן הכנסה נוספת. בין שהחששות של האחרים כי ייצור גרסת סטודנט במחיר מוזל מאוד יגרום למכירת הגרסה המלאה והמסחרית שלהם להיות נכונה, או שההשקפה האלטרנטיבית כי מדובר במוצרים משלימים תנצח. .

יתרונות השימוש בסטודנטים:אין ספק שאדם שלמד על תוכנות מסוג אחד נוטה להישאר נאמן לה ככל שמדיניות החברה מאפשרת וזוהי מוטיבציה ברורה לרכוש תוכנה מסוג זה, ומכאן שמדיניות בתי הספר אינה סבירה להיות מאתגר או מוזכר בפומבי. אף על פי כן, אין סיבה לאלץ את בני הנוער שלנו לפעילות פלילית! מתן פתרון המאפשר לאנשים להשתמש ביישומים אלה במהלך ההכשרה באופן חוקי צריך להיות בעדיפות של בתי התוכנה שיביאו להכנסות מסוימות בטווח הקצר, ואולי יותר בטווח הארוך. אחת הבעיות בענף המחשבים תמיד הייתה הדגש על תוצאות לטווח קצר ורווחים מהירים, אך גישה זו תצטרך להשתנות בקרוב כדי לאפשר גורמים אלה.

שימוש "מהנה":שוב, לא ניתן לראות את האנשים שמשתמשים בתוכנת החברה בבית בשביל הכיף כסיכון לרווחים של חברת תוכנה. הם פשוט היו מבלים את זמנם אחרת בערבים אם לא הייתה להם אפשרות זו! העניין רק אז הופך לבעייתי כשהם מתחילים לייצר עבודות באופן פרטי עבור חברות אחרות. אז זה בהחלט יהיה מעורר דאגה, הן ליצרני התוכנה והן לחברות אחרות באותו סניף, שצריכות לחשב את עלויות התוכנה למחיר שלהן.

גורמים גיאוגרפיים:הבעיה גם שונה מבחינה גיאוגרפית. רוב חבילות התוכנה מקורן, לפחות על הנייר, מארצות הברית. המחירים באירופה נוטים להיות גבוהים פי 1.5 עד פי 2, מבלי להתחשב במס מכירה מכל סוג שהוא בדרך כלל גבוה יותר ברוב מדינות אירופה. למרות שזה לא יכול להיות תוצאה של הפעלת תוכנות בעלות נמוכה, זה הבדל משמעותי כאשר שוקלים עיצוב מורכב או יישומים טכניים. הפרש מחירים זה מוסבר לעתים קרובות בעלויות תמיכה גבוהות יותר או בעלויות תרגום, אך גורמים אלה בלבד אינם יכולים להיות הסיבה המלאה. שינוי מדיניות זו כנראה יסייע להפחית לפחות את רמת השימוש בעותקים בתחום המסחרי. פיצול חבילות תוכנה לאלמנטים המשודרגים בקלות יאפשר גם לחברות קטנות לרכוש את מה שהן צריכות באופן מיידי ולאחר מכן להוסיף את התכונות הנוספות בזמן ככל שיידרש.

סיבות לפיראטיות תוכנה:פיראטיות תוכנה היא עבירה משפטית, אך היא פשע שעדיין מקובל בחברה שלנו. מעט מאוד נעשה כדי להילחם בזה ממספר סיבות. סיבה אחת היא שהיא כמעט אוניברסלית בקרב משתמשי מחשבים. אנשים רבים "זקוקים" לאפליקציה אחת לשנה ואינם מעוניינים לשלם את העלות הנוראית לפעמים עבור הרישיונות המסחריים. חברות לא עשו שום ניסיון ממשי להילחם בה עד כה, מכיוון שזוהי צורה של פרסום בחינם, וההטבות של זמינותו לסטודנטים הוזכרו לעיל. רק עכשיו, כאשר עקומת ההשתכרות מתחילה לרדת בירידה, זה נתפס כאיום על קיום החברה. במציאות זה פשוט יחסית לעשות משהו שקשה במיוחד להעתיק אותו. חוסר היכולת הוא חלום בעולם המחשבים בימים אלה!

הערות לסיום:יש לעכב את הפעילות הפלילית ולגרום לפירטיות תוכנה, בגדול, גניבה, היא די נכונה, אבל הפתרון הוא לא רק לחפש ולהעניש את העושי-טועה, אלא למצוא פתרון לכל קבוצות האנשים האלה, שמבחינה אחת. סיבה או אחרת, מעוניינים להשתמש בתוכנה, אך אינם יכולים, או לא, למצוא את האמצעים לשלם את עלות השוק הנוכחית. פתרון דמיוני לבעיה זו יכול בהחלט להיות הפריצה שחברה צריכה להודיע ​​בכל בית, בתנאי שהמוצר נכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.