שחזור נתונים – 10 כלי הגיבוי היעילים ביותר למחשב

למרות מאמצי, בשבוע האחרון איבדתי את מערכות המחשב העיקריות והמשניות שלי. לאחר שאיבדתי את שולחן העבודה הראשי שלי לפני מספר שנים, נשבעתי שלעולם לא אתן לעצמי להיתפס ללא מחשב הפעלה. כמו שאומרים, "הדרך למסלול רצופה בכוונות טובות", ושוב נתפסתי עם מכנסי הפתגם למטה ללא מחשב הפעלה כאשר שולחן העבודה שלי, שהציג סימני בעיה בחודש האחרון, מת פתאום ולא היה נדלק.

לאחר מכן ניגשתי למחשב הנייד שלי, שאמנם התאצלתי בלהתעדכן, והדלקתי אותו. מיד החל תהליך העדכון של Windows, וביקש ממני להתקין את Service Pack 3 עבור Windows XP. לאחר שעשיתי זאת בהצלחה בשולחן העבודה שלי, לא דאגתי יותר מדי לבעיות התקנה במחשב הנייד. עם זאת, עם השלמת ההתקנה הופיע מסך הכחול של המוות, וזה אף פעם לא סימן טוב עם מערכת מבוססת Windows.

לאחר שניסיתי כשעה ללא הצלחה להחיות את הלפטופ שלי (שהוא רק בן 8 חודשים ועדיין באחריות), ידעתי שאני בבעיה והתחלתי לחפש אלטרנטיבות. למרבה המזל, בעלי מחזיק מחשב נייד בהישג יד שהוא משתמש בו למשחקים כשאנחנו נוסעים, והוא הציע לי בנדיבות להתקין עליו את התוכניות והקבצים עד שאוכל לתקן את אחד המחשבים שלי.

לאחר שהודעתי סוף סוף כי אין סיכוי שאני יכול לחזות את המצב הזה, החלטתי שאני צריך להתגבר על זה, להתגבר ולהמשיך הלאה. אז אני מסתפק במחשב נייד מותאם אישית חלקית שיסתדר עד להחזרת מחשב זה או אחר.

למרות שעברתי מצבים דומים בעבר, עדיין למדתי כמה דברים חדשים בדרך על שחזור נתונים וגיבוי מחשבים. להלן 10 הכלים היעילים ביותר שהצילו את הבייקון שלי במהלך התמוטטות המחשב האחרונה שלי.

1. תוכנת גיבוי אוטומטית. השתמשתי בשני גיבויים מקוונים, Carbonite ו- Syncplicity. נאלצתי לשחזר מקרבוניט בעבר, וגיליתי שהתהליך ארוך ומבלבל במקצת. לכן, לפני מספר חודשים התחלתי להשתמש ב- Syncplicity מכיוון שהוא מציע גישה מקוונת לכל הקבצים המגובים כמו גם היכולת לסנכרן מספר בלתי מוגבל של מחשבים. עם זאת, לקח שבוע לשחזר נתונים של 20 ג'יגה -בתים עם Syncplicity, וחלק מהנתונים לא ממש שוחזרו, למרות מה שסינפלקסיטי סיפר לי בחשבון שלי. עם זאת, אני יכול להוריד בקלות מידע חסר זה למחשב שלי מהכספת המקוונת. תהליך אחד שהופך את מערכת הגיבוי לקלה יותר הוא שאני מאחסן את כל קבצי הנתונים שלי ב- Docs שלי כך שלא אצטרך לצוד אותם בקבצי תוכנה, או בכל מקום שבו הם מאוחסנים בדרך כלל.

2. תוכנת לקוח דוא"ל. אני עדיין משתמש באודורה של הדינוזאור עבור לקוח הדוא"ל שלי. הרגלים ישנים מתים קשה, אני מניח. עם זאת, איכשהו פספסתי לסמן כמה תיקיות Eudora מרכזיות לגיבוי, ולכן השתמשתי בהתחלה בגישת הדואר האלקטרוני שלי שמספקת חברת האחסון שלי כדי לגשת לדוא"ל בגלל הפיקוח הזה עם Eudora. התחלתי להתעייף מזה במהירות, מכיוון שלא הייתה לי דרך ליצור תיקיות נוספות במערכות אלה, אז החלטתי להגדיר ידנית את תצורת Eudora ולפתוח תיקיות ומיילים כפי שאני צריך אותן בתוכנית. החוויה הזו גרמה לי להתפתות רבה לשנות את כל שרתי הדוא"ל הנכנסים והיוצאים שלי בכל הדומיינים לג'ימייל רק כדי לקבל גישה לכל דבר באינטרנט, בואו הוריקן, שיטפונות, טורנדו או התרסקות מחשב.

3. שירות סימניות. אני חוקר נלהב ואספן משאבים, ולכן הגישה לסימניות שלי, או לקובץ המועדפים שלי, היא חיונית לתפעול השוטף שלי. השתמשתי ב- Spurl, אך בגלל הפסקות תקופתיות תכופות של השירות שלהם, עברתי ל- Foxmarks. אני אוהב ששירות זה מציע לי את האפשרות לגשת לכל אלה באינטרנט, כמו גם לקבל אותם בהישג יד בכל עת שאזדקק להם מתפריט הסימניות שלי ולסנכרן אותם בקלות לכל מחשב.

4. פנייה להנהלה. למרות שאני לא משתמש ב- Outlook לדוא"ל, אני כן משתמש בו עבור לוח שנה וניהול אנשי קשר. השתמשתי ב- Plaxo כגיבוי מקוון עבור אנשי הקשר שלי, אך זה לא מאפשר לי לאחסן את ההערות שלי לגבי כל איש קשר. אני משתמש ב- Airset עכשיו במשך מספר חודשים, והוא מסנכרן באופן קבוע את אנשי הקשר שלי (עם הערות) ואת לוח השנה שלי עם השירות המקוון שלהם. מצאתי שזה הרבה יותר נוח מאשר לנסות לשחזר קובץ PST לגיבוי ל- Outlook ואז לחזור על זה שוב כשהמחשב הראשי שלי מוחזר. במקום זאת, אני רק מבצע שינויים באנשי הקשר ולוח השנה שלי ב- Airset, ואני פשוט אסנכרן את זה לאאוטלוק בשולחן העבודה שלי.

5. סיסמאות. אני משתמש ב- Roboform במשך שנים כדי לעזור לי לנהל את הסיסמאות שלי. יש לי את נתוני Roboform שלי ב- Docs שלי, כך שהיה קל להתקין מחדש את Roboform ולהעתיק את תיקיית הנתונים למחשב החדש ולאפשר לי לגשת לכל האתרים הדורשים סיסמה ושם משתמש. לבסוף, משהו שעבד בצורה חלקה!

6. ניהול פרויקטים. Smartsheet היה שירות ניהול הפרויקטים שלי בחודשים האחרונים. אני אוהב שיש לו את היכולת ליצור פריט ולאפשר לך לצרף מסמך ודיון לאותו פריט. במקום שאצטרך לחפש מידע על פרויקט, כל מה שעלי לעשות היה להיכנס לחשבון Smartsheet שלי וזהו.

7. רישיונות תוכנה. כ- 99% מהתוכנה החדשה שאני מתקין מורידה ואני לא מקבל עותק פיזי בתקליטור. לכן, אני מוודא שיש לי את הגרסה שהורדת בתיקייה 'ההורדות שלי' שהיא חלק מקובץ 'המסמכים שלי', שמגובה באופן קבוע. ואני עושה עותק PDF של רישיון התוכנה שאני מקבל בדוא"ל ושומר בתיקיית תוכנה, גם בתיקים שלי. לבסוף, רכשתי תוכנית זולה מאוד, רישום הכספת, המאפשרת לי לאחסן את כל רישיון התוכנה שלי ולרכוש את פרטי הרכישה ומאפשרת לי לגבות את הנתונים שלי ל- Docs שלי. מכיוון שהייתי צריך להתקין מחדש תוכנות במחשב חדש, היה קל לשחזר את קבצי הרישום של הכספת, לקבל את מספר רישיון התוכנה שלי ולהחזיק תוכנה שתתפקד באופן מלא תוך דקות.

8. הנהלת חשבונות. אני משתמש ב- Quickbooks לצרכי החשבונאות שלי, ובעוד שהם מציעים גרסה מקוונת, עדיין לא עברתי לזה. במקום זאת, אני מגבה Quickbooks לאחר כל שימוש בתיקייה 'המסמכים שלי'. כאשר נזקקתי לחשבונית לקוחות ייעוץ בתחילת החודש, כל שעלי לעשות היה להתקין מחדש את Quickbooks ולשחזר את הגיבוי האחרון שלי. מיד קיבלתי שוב את כל מה שהייתי צריך בקצות אצבעותיי.

9. שירותים חופשיים חלופיים. תוכנות מסוימות שבהן אני משתמש, כמו CuteFTP ו- TraxTime, אינן מאפשרות גיבוי נתונים. אז, אני באמת צריך להתחיל מחדש עם פרטי ה- FTP שלי ופרטי מעקב הזמן שלי כשהמחשב שלי מת. במקום להתקין תוכניות אלה במחשב החדש, פשוט השתמשתי בכמה חלופות חינמיות כדי להעביר אותי. FireFTP, תוסף פיירפוקס, עבד די טוב עבורי כלקוח ה- FTP שלי, ו- MyHours.com עמד די טוב ב- TraxTime, אם כי הוא דורש עוד כמה צעדים להפעלה מאשר TraxTime.

10. שיווק בדוא"ל. למרות שזה לא כלי, גיליתי שגרסאות הטקסט וגם HTML של שידורי הדוא"ל חשובים בשיווק בדוא"ל. בתחילה לא הצלחתי להפעיל את לקוח הדוא"ל הרגיל שלי, ולכן קראתי את הדוא"ל שלי ממערכות הדואר האלקטרוני שלי. יש לי 2 חשבונות אירוח, ולחדש יותר יש מערכת דואר אינטרנט מתוחכמת למדי ותאפשר לי לקרוא הודעות דוא"ל HTML ללא שום בעיה. אולם השני אינו מאפשר צפייה ב- HTML. אז הודעות הדוא"ל האלה שנשלחו רק ב- HTML היו הודעות שלא הצלחתי לקרוא. אם אתה חכם ותוכנית שיווק הדוא"ל שלך מאפשרת לך לשלוח הודעות דוא"ל הן בטקסט רגיל והן ב- HTML, עשה זאת, למרות שזה עשוי להיראות כאב מיותר. אתה אף פעם לא יודע כיצד חברי הרשימה שלך עלולים להיאלץ להכין את הודעות האימייל שלך.

כפי שאתה עשוי לאסוף, גיליתי ששירותים מקוונים סיפקו לי את הגיבוי הגדול ביותר שיעזור לי לעבור את משבר המחשבים הזה. השיעור שלי? שכפל כמה שיותר במערכות מקוונות. בדרך זו, תהיה לך גישה לנתונים שלך בעת טיול, כאשר יש לך תאונת מחשב או כאשר אתה מתמודד עם אסון טבע.

זכויות יוצרים (ג) 2009 OnlineBizU.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.