שיטות שחזור נתונים – Chip -Off ו- JTAG

ישנן שתי טכניקות עיקריות בהתמודדות עם שחזור נתוני טלפונים ניידים ושחזורי פלאש. על ידי חקירת שבב הזיכרון NAND, שתי הטכניקות הללו נותנות למהנדסי שחזור נתונים גישה לתמונה ברמה נמוכה של הנתונים, למרות ששניהם שונים מאוד. טלפונים ניידים, אחסון פלאש וכונני מצב מוצק מסתמכים כולם על שבבי זיכרון לאחסון מידע בניגוד לכונני דיסק קשיח, המשתמשים בפלטות מסתובבות וראשי קריאה/כתיבה.

כשמדובר בכונני דיסקים קשיחים כולם נוטים להשתמש בגישה נפוצה לאחסון נתונים, כלומר כלים לשחזור נתונים יכולים להיות כלליים. מכשירי פלאש לעומת זאת משתנים הרבה יותר עם שפע של פורמטים שונים של נתונים, מבני קבצים, אלגוריתמים, סוגי זיכרון ותצורות, מחלצים של נתונים הם לרוב 'ספציפיים למכשירים'. המשמעות היא שהדרך היחידה להרוויח מעט עבור ביט העתק של הנתונים הגולמיים היא לחקור את שבבי הזיכרון ישירות, לעקוף ביעילות את מערכת ההפעלה. כאן נכנסת לשחק טכנולוגיית ה- chip-off וטכנולוגיית JTAG.

השיטה הראשונה היא גישת צ'יפ אוף. טכניקה זו דורשת הסרת הלחמה של שבב הזיכרון מהמעגל. על מנת להסיר את השבב מהמכשיר מבלי לגרום נזק הוא דורש מיומנות מדויקת במיקרוסקופ, שכן טעויות קטנטנות מסכנות לאבד את כל הנתונים לצמיתות. לאחר הסרת השבב ניתן לקרוא אותו בעזרת חולץ נתונים. שבבי NAND בדרך כלל הרבה יותר קלים לקריאה מסוגי שבבים אחרים ובדרך כלל משתמשים בכרטיסי SD ומכשירי אייפון. זאת בשל ארכיטקטורת הזיכרון ותצורת הסיכה סטנדרטית. הפינים נמצאים מבחוץ כלומר אין צורך לבנות מחדש את המחברים. לסוגים אחרים של שבבים כמו BGA יש מספר מחברים בצד התחתון אשר מולחמים ישירות ללוח האם עם אלפי תצורות שונות ולכן הרבה יותר קשה להסיר אותם.

השיטה השנייה היא JTAG שאינה דורשת הסרה של השבב. מהנדס שחזור נתונים יכול לפעמים לגשת לזיכרון באמצעות יציאות JTAG. זהו תהליך הרבה יותר ארוך ואינו פוגע בתקשורת. המשמעות היא שניתן לשמור אותו במצב עבודה שהוא לפעמים דרישה קריטית בחקירות משפטיות. החיסרון של שיטה זו הוא שלא תמיד היא מצליחה כל כך ויכולה להוות אופציה מסוכנת יותר.

שתי השיטות ייצרו תמונה ברמה נמוכה אשר לאחר מכן 'מפענחת' וניתן לבנות מחדש את נתוני המשתמש. הן טכנולוגיית ה- chip-off והן JTAG צומחות והופכות לאמינות הרבה יותר, כלומר שיעורי ההצלחה של שחזור מידע מהטלפונים הניידים הוא כמעט טוב כמו זה של כונני הדיסק הקשיח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.