20 דברים שאתה צריך לדעת על פטנטים על תוכנה

ב-31 ביולי 1790 הונפק לסמואל הופקינס הפטנט הראשון על תהליך הכנת אשלג, מרכיב המשמש בדשן. הנשיא ג'ורג' וושינגטון חתם על הפטנט.

מאז אותו יום הונפקו יותר מ-6 מיליון פטנטים.

ראיתי קצת אשלג/דשן לפני כמה ימים שאני צריך לספר לך עליו. אני לא רואה הרבה טלוויזיה, אבל אני כן נהנה מהתוכנית Shark Tank. בשבילי זה נראה כיף גדול להיות בפאנל. יש לי כבוד עצום לכל מי שעושה מספיק הצלחה שלו כדי להיות בעמדה להשקיע. לשם כל יזם פועל… החופש הזה והבחירות האלה.

עם זאת, ראיתי כמה עצות ממשקיעת "הכריש" ברברה קורקורן לפני כמה ימים שגרמו לי להתכווץ ורציתי לפרסם את זה בתור תוספת לעצתה. אתה מבין, ברברה לא נמצאת בעולם התוכנה. עוסקת בנדל"ן ומוצרים. בראיון ל-inc.com היא אמרה את הדברים הבאים על הטעויות הגדולות ביותר שעסקים קטנים עושים:

"להשתין כסף על פטנטים ויח"צ. צעדי הריקוד הנכונים הם:

1) הכינו את המוצר

2) להשיג קצת מכירות

3) לגרום לגדולים לקנא בך, ורק אז לקבל פטנט".

בסוף המאמר קישרתי לציטוט הזה (בעיקר כדי שלא תעזוב)

התכווצתי כשהגעתי למספר 3, כי העצה הזו יכולה באמת לשים כמה יזמים טכנולוגיים במקום רע מאוד. מס' 1 ומספר 2 חכמים!

הנה מה שלמדתי בתהליך של רישום פטנטים על רכיבי טכנולוגיה מרובים:

1) אתה חייב לקבל עורך פטנטים. לא, אתה לא יכול לעשות את זה בעצמך. לא, חבר של אשתך שהוא עורך דין לא יכול להבין את זה. עורכי פטנטים מתמחים מאוד. חסוך את הכסף ומצא עורך פטנטים.

2) אף עורך פטנטים לא יעשה זאת. רובם חסרי ערך כמו שהיום ארוך בכל הנוגע לטכנולוגיה או לפטנטים על תוכנה, אבל בכל מקרה הם ייקחו את הכסף שלכם. מצא עורך פטנטים המתמחה בטכנולוגיה/תוכנה. אם אתה צריך המלצה, צור איתי קשר.

3) עורכי פטנטים בעלי רישיון פדרלי. אם אתה בפלורידה, אתה לא צריך לראות עורך דין פלורידה (וזה ייחודי).

4) היו מוכנים לכתוב! אם אתה חושב שזה קל כמו להביא את הרעיון שלך לעורך דין ולבקש ממנו לכתוב הכל, תחשוב שוב. לא פחות מ-10 עמודים של תיעוד טכני, שרטוטים ותמונות הוגשו עבור כל אחד מהפטנטים שביקשתי. אם תביא זבל לעורך הדין שלך, הוא יפיק פטנט נמוך או יגבה ממך הון… אולי שניהם.

5) השתמש באמנים של עורך הפטנטים. הציורים אולי נראים פשטניים והם עולים 100 דולר נוספים לערך לתמונה, אבל זה דבר נוסף שאתה לא צריך לנסות לעשות בעצמך אלא אם כן אתה אוהב דחייה ובזבוז זמן.

6) כתוב את הפטנט שלך בצורה רחבה ככל שתוכל. הפטנט שלך יכול ויידחה וזה בסדר. לך על יותר ממה שאתה צריך… לך בגדול! אתה יכול להקטין את הפטנט ולחדד את היצירה הסופית שלך הניתנת לפטנט בהתבסס על משוב ממשרד הפטנטים והסימנים המסחריים של ארצות הברית (USPTO). לא תוכל להוסיף לאלמנטים מאוחר יותר אם הם לא היו שם כשהתחלת. רוצה להגדיל את הסיכויים שלך לפטנט? לכו על הרבה והתאם ככל שתקבלו משוב.

7) אתה חייב להגיש את רעיון הפטנט שלך לפני שאתה יוצא לשוק. כאן העצה של ברברה מסוכנת מאוד. בעולם התוכנה, אי אפשר לרשום פטנט על משהו שנמצא בשימוש הציבור. ברגע שהוא יצא, זה "נחלת הכלל", אלא אם הגשת את הפטנט הזמני שלך.

8) חוקי הפטנטים משתנים מדי יום בהתבסס על תיקי בית משפט. אנשים רבים (כולל מארק קובן) חושבים שהיכולת לרשום פטנט על טכנולוגיה מזיקה לאבולוציה של הטכנולוגיה. בהחלט אפשרי שידחו אותך.

9) אתה יכול לקבל פטנט זמני, או פטנט לא זמני. ההגדרה של הפטנט הזמני היא כדלקמן: על פי דיני הפטנטים של ארצות הברית, בקשה זמנית היא מסמך משפטי המוגש במשרד הפטנטים והסימנים המסחריים של ארצות הברית (USPTO), הקובע תאריך הגשה מוקדם, אך אינו מבשיל לכדי הוצאה. פטנט אלא אם המבקש מגיש בקשה רגילה לפטנט לא זמני בתוך שנה אחת.

בקיצור, אי זמני הוא "פטנט אמיתי".

10) השגת פטנט זמני היא זולה יותר מפטנט לא זמני. זה כולל חיפוש פטנטים ומבטיח את מקומך בתור. אתה יכול להשיק את המוצר שלך כאשר יש לך תאריך עבור הפטנט הזמני שלך.

11) פטנט לא זמני יכול לקחת עד 5 שנים עד לקבלת אישור או דחיה.

12) רוב הפטנטים על תוכנה נדחים מכיוון שהם אינם מכניים או שאין להם אלגוריתם קנייני.

13) בהחלט ייתכן שיונפק לך פטנט ואז תפסיד בבית המשפט אם מישהו יפר את הפטנט שלך. קיום פטנט והיכולת לאכוף את הפטנט הזה הם שני דברים נפרדים לחלוטין.

14) כשאתה מגיש את הפטנט שלך, אתה מלמד את העולם איך לעשות את מה ש"המצאת", קבל שיש לזה גם חסרונות.

15) הגשת בקשה לפטנט בארה"ב יכולה לעלות עד $20,000.

16) לאחר הנפקת הפטנט האמריקאי שלך, יש לך שנה אחת של הגנה/זמן להגיש עבור כל מדינות בודדות שבהן אתה רוצה להיות מוגן. "אמנת שיתוף הפעולה בפטנטים" כוללת 148 מדינות, אותן ניתן לראות כאן http://www.wipo.int/treaties/en/ShowResults.jsp?treaty_id=6

17) לכל מדינה בה אתה מגיש בקשה לפטנט תהיה עמלת הגשה משלה. שום דבר אינו בחינם בעולם ה-IP.

18) אם התמזל מזלך לקבל פטנט, הפטנט הזה מוענק לתקופה של 20 שנה… לזכור ש"הוענק" אין פירושו "מוגן".

19) לחברות הגדולות (אפל/גוגל) יש מחלקות שלא עושות דבר מלבד להגיש פטנטים כל השנה. כמו תמיד, הבחור הקטן נמצא בנחיתות מובהקת. ברברה צודקת שלהעלות על מכ"ם החברות הגדולות עשוי להיות דבר טוב אבל לא בכל מקרה. חברות גדולות לוחצות חברות קטנות כל הזמן כאילו זה ספורט.

20) אתה יכול לבחור לפרסם או לא לפרסם את הפטנט שלך בכתב עת הפטנטים שיופץ ברחבי העולם. יש יתרונות (חשיפה) לפרסום, וחסרונות (אולי לקרוע?) בבחירה לפרסם. זו בחירה שאתה צריך לעשות.

אז הנה… מה הניסיון שלי עם פטנטים על תוכנה לימד אותי. ברברה לא דיברה על טכנולוגיה כשהיא צוטטה על פטנטים, אז תיזהרו למי אתם מקשיבים בנושא הזה… זה יכול לעלות לכם הרבה אם הרעיון שלכם מספיק טוב.

http://www.inc.com/bill-murphy-jr/17-extraordinarily-candid-observations-from-shark-tank-s-barbara-corcoran.html?cid=em01017week26a

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.