5 כללים של הנדסת איכות תוכנה שאסור לכם לפספס

תהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית ראה עלייה במורכבות התוכנה. זאת בשל העובדה שיישום תוכנה צריך לעבוד בסביבה רב מימדית הכוללת תהליכים, התקנים, רשתות, מערכות הפעלה, מסגרות, שרתים, IDE's ואחרים. חוץ מזה, ניתן לחלק כל מרכיב בסביבה עוד יותר ובכך להגדיל את המורכבות שלו. הטכנולוגיה משתנה בקצב מהיר וכל תוכנה ותוכנה הבנויה עליה צריכה לפעול ברמה האופטימלית שלה. ממשק התוכנה לטכנולוגיות כמו ענן, ניידות, ביג דאטה וניתוח, AI או IoT צריך להיות חזק מספיק כדי לספק איכות ולעמוד בציפיות המשתמש.

לאור העלייה במורכבות התוכנה, השינויים הטכנולוגיים והדינמיקה המשתנה של התנהגות המשתמש, איכות התוכנה או האפליקציה צריכה להיות ברמה הגבוהה ביותר. כדי להבטיח את איכות התוכנה על פני מימדים, פרדיגמות ודיסציפלינות, תהליך אבטחת האיכות צריך לעבור שינוי. כבר לא מדובר בבדיקות תוכנה בלבד, אלא ביישום הנדסת איכות תוכנה. הרעיון הוא לא רק על זיהוי התקלות במהלך שלב הבדיקה אלא ביטולן לחלוטין בשלבי התכנון והפיתוח.

מהי הנדסת איכות תוכנה?

בניגוד לבדיקות תוכנה הכוללות בדיקה של פונקציות ספציפיות או חלקים מתוכנה מול תוצאות מוגדרות מראש, הנדסת QA של תוכנה היא הרבה יותר מגוונת וכוללת הכל. מהנדס איכות תוכנה עובד עם צוות הפיתוח לתכנון ופיתוח קודי המקור. הוא או היא מבצעים משימות אחרות בעלות הברית כמו בדיקה, שילוב ופריסה של התוכנה.

אנליסט QA של חברת הנדסה איכותית כחלק מאחריותו מגדיר יעדי בדיקה הניתנים לאימות. הוא או היא עושים זאת בהתייעצות עם כל בעלי העניין. מהנדס איכות התוכנה מפקח על כל ה-SDLC ויוצר תרבות איכות שבה כל מחזיק עניין מודע למטרות האיכות. הפילוסופיה הבסיסית של הנדסת QA היא לעבוד על הקודים בשלב התכנון על מנת לחסל תקלות או פגיעויות.

כמו כן, מהנדס איכות התוכנה מבטיח אספקת תוכנה במגבלות זמן. פריסה בזמן של יישום תוכנה עוזרת רבות בעמידה בציפיות של הלקוחות. יש לציין כי הנדסת QA של תוכנה המקיפה כוללת גם בדיקות תוכנה.

חמישה כללים של הנדסת איכות תוכנה

הגישה של הנדסת QA עברה לכיוון בדיקות משמרת שמאלה. משמעות המונח היא בדיקה קפדנית של הקודים בשלב הפיתוח כדי לזהות ולחסל את התקלות. חמשת הכללים שלפיהם מהנדס QA צריך לפעול ליישום מוצלח של תהליך הנדסי איכותי הם:

1. בדיקה פונקציונלית: התהליך כולל בדיקת ממשק המשתמש וה-API כדי לראות אם הם עומדים במפרטי התכנון. תרגיל בדיקת אוטומציה זה מאמת את פונקציות הליבה, התשומות, ההתקנה והתפריטים. להמחשה נוספת, בדיקה תפקודית כוללת

  • בדיקת שדות הקלט על ידי הזנת נתונים המורכבים ממחרוזות, תווים מיוחדים, תווים מורחבים וסקריפטים שאינם לטיניים

  • בדיקת הפונקציונליות הבסיסית של ה-API ופרמטרי הליבה של יישום מול תוצאות מוגדרות מראש

  • הגדרת האפליקציה במכונות מקומיות הפועלות במערכות הפעלה שונות

  • בדיקת פונקציות טקסט כמו העתקה, הדבקה ועריכה

  • בדיקת קיצורי הדרך באמצעות מקשים חמים

2. סקירת עמיתים של קוד: יש לבדוק את קוד המקור על ידי מהנדס בדיקה אחר כדי לקבל פרספקטיבה טובה יותר. עם זאת, מומלץ לעקוב אחר תרגיל הבדיקה הפונקציונלית הבסיסית לפני היציאה לביקורת עמיתים.

3. ניתוח קוד סטטי: השתמש בכלים ספציפיים כדי לחפש אבטחה ופגיעויות אחרות. כלים כאלה יכולים לבדוק קוד סטטי מבלי להפעיל אותו בפועל. בצע ניתוח קוד סטטי כדי לבדוק אם הקודים עומדים בתקני הקידוד הנדרשים או עומדים בתקנות האבטחה.

4. בדיקת יחידות: התהליך כולל בדיקה של יחידה המורכבת מרכיב, מחלקה או שיטה מול תשומות חוקיות או לא חוקיות. בסביבת DevOps, יש לערוך בדיקת יחידה בכל פעם שנעשה שינוי בקוד. ודא שבדיקת היחידה תהיה מקיפה כדי לתקוע את התקלות בניצן. התהליך יכול להשתמש בווירטואליזציה עם כניסת כניסות דמה כדי לבדוק כל תרחיש בדיקה.

5. בדיקת ביצועי משתמש: הבדיקה צריכה לכלול משתמש יחיד ולבדוק אם יש בעיות עומס וביצועים. אזור הבדיקה צריך לכלול בדיקת האפליקציה לטעינה וביצוע מהירים יותר.

סיכום

חמשת כללי המפתח של הנדסת איכות מבטיחים שהקודים עומדים ביעדים העסקיים הרצויים ובציפיות המשתמשים. כל חברת הנדסה איכותית טוב יעשה אם יכלול את חמשת הכללים המרכזיים באסטרטגיה שלו. בכך, החברה מסייעת להסיר תקלות בשלב הפיתוח של תוכנה. זה מוביל לפריסה של תוכנה איכותית יותר במסגרת מגבלות זמן ותקציב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.